‹ Prev
Next ›
GBC 4410052 Interchangeable 4:1 Spiral Coil Die Set
Stock is Available
- Full metal construction
- Deselectable pins
- Easy die change with locking system can be completed in less than 1 minute.
- Up to 360mm paper width
- Adjustable margin depth
- Pin location and ruler decal which are viewable during set up and operation.
Product Details
General Information
| Colour | Silver |
| Product type | Coil binding machine |
| Method of control | Manual |
| Punch capacity | 23 sheets |
| Maximum paper width | 36 cm |
| Product colour | Silver |
| Punch holes quantity | 56 |
| Housing material | Metal |
| Format | A4/A5 |
| Width | 515 mm |
| Depth | 150 mm |
| Height | 85 mm |
| Weight | 7.7 kg |
Product Information
| Brand | GBC |
| Type | Accessories |
Description
Transform your binding workflow effortlessly with GBC die sets. Designed for quick and easy interchangeability in less than a minute, they streamline your binding process for maximum efficiency. This 4:1 spiral/coil binding die set is compatible with the GBC Magnapunch Elite paper punching machine. Explore ur wide range of punch patterns to enhance your projects with precision and style.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.