‹ Prev
Next ›
GBC CB30E Electric Comb Binding Machine 4410045
Ships in 10-14 Business Days
Stock is Available
- Binds up to 500 (70gsm) sheets at a time using a 51mm comb.
- Punches up to 30x sheets at a time (70gsm)
- Binds A4/A5 portrait and A3 portrait documents.
- Electric punch with foot pedal
- 21 selector pins to adjust and accommodate any size paper up to A4.
- Adjustable margin depth
- Horizontal loading
- Easy to access high volume clippings tray
- Compatible with comb sizes 6mm to 51mm
- Non-slip rubber feet
- Heavy duty all-metal casing & compact design
Product Details
General Information
| Product type | Comb binding machine |
| Method of control | Electric |
| Binding capacity | 500 sheets |
| Punch capacity | 30 sheets |
| Maximum paper width | 33 cm |
| Product colour | Silver |
| Punch holes quantity | 23 |
| Housing material | Metal |
| Format | A4/A5 |
| Binding comb diameter (max) | 5.1 cm |
| Width | 410 mm |
| Depth | 400 mm |
| Height | 200 mm |
| Weight | 19 kg |
Product Information
| Brand | GBC |
| Type | Binding Machines |
Description
The CombBind CB30E Pro is a robust and durable electric comb binder designed to handle tasks in office, home, and school environments with medium to high volume usage demands. Its adjustable selector pins effortlessly adapt to paper sizes up to A4, offering customizable margin depths to suit your needs. Engineered for simplicity, it features a convenient clippings tray for easy disposal. With the capability to punch through up to 30 x 70gsm A4 sheets, this reliable binder can efficiently bind up to 500 sheets at a time using 51mm spines. Silver colour.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.