‹ Prev
Next ›
GBC CC500 Manual Comb Closer Machine
Stock is Available
- Binds up to 500 (70gsm) sheets at a time using a 51mm comb.
- Binds A4 and A3 portrait documents.
- Lightweight and portable
- Manual single handle closer
- Use stand-alone or combine with GBC MagnaPunch Elite
- Compatible with comb sizes 6mm to 51mm
- Non-slip rubber feet
- Heavy duty all-metal casing & compact design
Product Details
General Information
| Colour | Silver |
| Product type | Comb binding machine |
| Method of control | Manual |
| Binding capacity | 500 sheets |
| Punch capacity | 0 sheets |
| Maximum paper width | 29.7 cm |
| Product colour | Silver |
| Housing material | Metal |
| Format | A4 |
| Orientation | Portrait |
| Double handle | No |
| Binding comb diameter (max) | 5.1 cm |
| Width | 452 mm |
| Depth | 400 mm |
| Height | 122 mm |
Product Information
| Brand | GBC |
| Type | Binding Spines & Combs |
Description
Binding doesn't get any simpler with the GBC CC500 Comb Closer. This manual finisher streamlines the binding process, making presentations quick and hassle-free. Binds Documents up to 500 sheets at a time.The left-handed lever operates smoothly with a simple pull and push motion, ensuring effortless operation. Silver colour.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.