‹ Prev
Next ›
GBC Inspire+ A4 White Laminator
- Easy to use. Ideal for light useage such as at home or small offices
- Laminate ad hoc shapes and sizes up to A4 size
- Operates with pouches up to A4 size and up to 2x125 micron thickness
- Release lever allows easy removal and re-alignment of misfed pouches
- Cold lamination option for laminating with self adhesive pouches or for heat sensitive documents
- Ready to heat laminate in just 4 minutes
- Release lever for removing or realigning jammed pouches
- Stylish compact design and size for easy storage
- Black and white design
Product Details
General Information
| Type | Hot laminator |
| Lamination speed | 250 mm/min |
| Maximum document thickness | 0.5 mm |
| Built-in display | No |
| Format | A4 |
| Maximum film thickness | 125 µm |
| Maximum pouch thickness | 125 µm |
| Lamination system | Pouch |
| Warm-up time | 4 min |
| Product colour | Black, Silver |
| Indication light | Yes |
| Width | 350 mm |
| Depth | 130 mm |
| Height | 60 mm |
| Weight | 1.26 kg |
| Warranty period | 2 year(s) |
Product Information
| Brand | GBC |
| Type | Laminator |
Description
The Rexel Style A4 laminator is perfect for any environment with light useage requirements, such as craft and hobby projects at home or small work environments and offices. This lamination machine features a simple switch to select hot or cold laminating mode; allowing you to cold seal documents which may be heat sensitive like photos or for using self-adhesive pouches. Laminating pouches are available up to 2x125 micron thickness; laminate paper of various shapes and sizes up to A4 width.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.