‹ Prev
Next ›
GBC Inspire Plus A3 Laminator 4402076
Stock is Available
- Laminates from ID card to A3 size
- Ready to use in 4 minutes
- Uses laminating pouches from 2x75 up to 2x 125 micron.
- Easy one-step laminating, using a simple switch to operate.
- Cold setting for use with self-adhesive cold seal laminator pouches, to protect heat-sensitive materials.
- Laminates up to 8x pouches per 10 minutes.
- Laminates 25cm per minute
- Jam release lever which allows you to manually remove misfed or jammed pouches.
- LED indicator to show when the power is on (red) and machine is ready (green).
- Starter pack of 5x A4 laminating pouches included (2 x 75 micron). Product code: 3740400.
- For best results use with GBC laminating pouches
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Maximum lamination width | 29.7 cm |
| Type | Cold/hot laminator |
| Preheating time | 5 min |
| Built-in display | No |
| Format | A3 |
| Maximum pouch thickness | 75 µm |
| Lamination system | Pouch |
| Product colour | Black |
| Indication light | Yes |
| Package width | 495 mm |
| Package depth | 163 mm |
| Package height | 72 mm |
| Package weight | 1.8 kg |
Product Information
| Brand | GBC |
| Type | Laminator |
Key Data
| CE Marking | Yes |
| ISO 14001 | Yes |
Description
Lightweight and compact, the GBC Inspire+ A3 laminator machine is perfect for the home or home office user who needs the flexibility to produce items from ID up to A3 size. This paper laminator is simple to operate via a single switch and has a quick 4 minute warm-up time. You can laminate up to 2x125 micron laminating pouches to give your documents a professional finish. The Inspire+ GBC laminator also has a cold lamination mode for your heat-sensitive materials. This laminator with pouches allows you to get creative in an instant - imagination is all you need! Starter pack of 5x A4 laminating pouches included (2 x 75 micron). Black colour.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: KF012311521 Stock Available
-
Product Code: WX01111447 Stock Available
-
Product Code: KF270015014 Stock Available
-
Product Code: HK2234146 Stock Available
-
Product Code: KF045911143 Stock Available
-
Product Code: KF04124109 Stock Available
-
Product Code: KF2604015054 Stock Available
-
Product Code: KF3501404 Stock Available
-
Product Code: ES43610
Alternative Products
Additional Documentation
Also Consider
-
Product Code: KF012311521 Stock Available
-
Product Code: WX01111447 Stock Available
-
Product Code: KF270015014 Stock Available
-
Product Code: HK2234146 Stock Available
-
Product Code: KF045911143 Stock Available
-
Product Code: KF04124109 Stock Available
-
Product Code: KF2604015054 Stock Available
-
Product Code: KF3501404 Stock Available
-
Product Code: ES43610