‹ Prev
Next ›
GBC MC59 Coil Spiral Punch and Binding Machine
Stock is Available
- Binds up to 450 (70gsm) sheets at a time using a 50mm coil
- Punches up to 20x sheets at a time (70gsm)
- Binds A4 and A3 portrait documents
- Manual double handle punch
- Crimper tool included
- Easy to access high volume clippings tray
- Compatible with 5:1 metal coils/spirals
- Non-slip rubber feet
- Robust metal construction
Product Details
General Information
| Product type | Coil binding machine |
| Method of control | Electric/Manual |
| Binding capacity | 450 sheets |
| Punch capacity | 20 sheets |
| Maximum paper width | 29.7 cm |
| Product colour | Silver |
| Punch holes quantity | 59 |
| Housing material | Metal |
| Format | A4 |
| Media weight | 70 g/m² |
| Width | 403 mm |
| Depth | 290 mm |
| Height | 162 mm |
| Weight | 8.6 kg |
Product Information
| Brand | GBC |
| Type | Accessories |
Description
Constructed from durable metal, the GBC MC59 is designed to handle large sheet volumes with ease. It combines a punch capacity of up to 20 (70gsm) sheets with a binding capability of up to 450 x A4 sheets (50mm coil) using an electric inserter, ensuring efficient and reliable document processing. Silver colour.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.