‹ Prev
Next ›
GBC TB500 Thermal Binding Machine 4410041UK
Stock is Available
- Binds up to 500 (70gsm) sheets at a time using a 50mm thermal cover
- Manual single handle punch
- Integrated cooling tray
- Variable timer
- Compatible with thermal cover sizes 1.5mm to 50mm
- Non-slip rubber feet
- Plastic casing & compact design
Product Details
General Information
| Binding capacity | 500 sheets |
| Product colour | Silver |
| Media weight | 70 g/m² |
| Format | A4 |
| Width | 400 mm |
| Depth | 254 mm |
| Height | 189 mm |
| Weight | 1.5 kg |
Product Information
| Brand | GBC |
| Type | Binding Machines |
Description
Designed to meet the demands of medium to high volume usage, the GBC TB500 Thermal Binder is designed for medium to high volume usage, and delivers a polished 'perfect bound' finish to documents and presentations. The simple yet intuitive controls feature an auto cut-off function when no document is loaded. With the capability to bind up to 500 x 70gsm A4 sheets at a time or multiple smaller ones simultaneously, this thermal binder ensures efficiency and versatility for professional document assembly. Silver colour.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.