‹ Prev
Next ›
GBC W12 Manual Punch and Wire Binding Machine
Stock is Available
- Binds up to 125 (70 gsm) sheets at a time using 14.3mm 34 loop wires.
- Punches up to 12x sheets at a time (70gsm)
- Binds A4 and A3 portrait documents.
- Manual single handle punch
- Wire size closing adjustment
- Adjustable margin depth
- Horizontal loading
- Easy to access high volume clippings tray
- Compatible with wire sizes from 4.7mm to 14.3 mm
- Non-slip rubber feet
- Heavy duty all-metal casing & compact design
Product Details
General Information
| Product type | Wire binding machine |
| Method of control | Manual |
| Binding capacity | 125 sheets |
| Punch capacity | 12 sheets |
| Maximum paper width | 29.7 cm |
| Product colour | Silver |
| Housing material | Metal |
| Format | A5 |
| Orientation | Portrait |
| Media weight | 70 g/m² |
| Double handle | No |
| Adjustable margin depth | Yes |
| Width | 416 mm |
| Depth | 250 mm |
| Height | 155 mm |
| Weight | 6.3 kg |
Product Information
| Brand | GBC |
| Type | Accessories |
Description
Simplify your punching and binding tasks with the GBC W12. Its manual operation and single-handle design ensure wire binding is effortless for users in any setting. Binds up to 125 sheets at a time using 14.3mm 34 loop wires. Whether at your desk, working at a table, or at a workstation, this versatile machine makes wire binding easy and convenient for all users. Silver colour.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.