‹ Prev
Next ›
HP 217Z Original LaserJet Toner Cartridge Ultra High Yield Cyan W2171Z
7 Stock Available
- HP 217 toner cartridge works with: HP LaserJet Enterprise 6800, 6801; HP LaserJet Enterprise Flow 6800
- (~24,000) pages
- Print high-quality black text and brilliant graphics with Original HP Supplies designed for reliability.
- Ideal for business teams and departments that have sustainability goals, want quality colour printing and care about indoor air quality and security.
- The next generation of HP Toner and Cartridge technology, TerraJet Toner Cartridges and packaging are completely redesigned for sustainability, outstanding printing performance and security you can trust. Engineered for a lower carbon footprint[12] with less new plastic and less energy use,[6,7,8] efficient toner use with an innovative toner particle design for reduced waste, and outstanding quality printing with built-in security,[13,14] HP takes toner and cartridge technology to the next level.
- HP Toner Cartridge
Product Details
General Information
| Printing colours | Cyan |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour toner page yield | 24000 pages |
| Country of origin | Japan |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32.5 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Width | 114 mm |
| Depth | 105 mm |
| Height | 328 mm |
| Weight | 1 kg |
| Package width | 374 mm |
| Package depth | 148 mm |
| Package height | 188 mm |
| Package weight | 1.42 kg |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 14.5 |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 16 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 20 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Products per pallet | 120 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 80 pc(s) |
| Pallet gross weight | 191 kg |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Box contents | HP Toner Cartridge |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 976 x 1272 mm |
| Pallet weight (imperial) | 190.5 kg (420 lbs) |
| Pallet size (EU) | 1184 x 752 x 1089 mm |
Product Information
| Brand | Misc |
Description
Ideal for business teams and departments that have sustainability goals, want quality colour printing and care about indoor air quality and security. The next generation of HP Toner and Cartridge technology, HP TerraJet Toner Cartridges and packaging are redesigned for a lower carbon footprint,[1] efficient toner use for less waste, and outstanding quality printing with built-in security.[2,3]
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.