‹ Prev
Next ›
HP 219A Original LaserJet Toner Cartridge Yellow W2192A
49 Stock Available
- Works with Original
- HP
- Laser Printer: Color LaserJet Pro MFP 3302sdw - Color LaserJet Pro MFP 3302sdwg - Color LaserJet Pro MFP 3302fdw - Color LaserJet Pro 3202dw - Color LaserJet Pro MFP 3302fdwg - Color LaserJet Pro MFP 3302fdng - Color LaserJet Pro MFP 3302fdn - Color LaserJet Pro 3202dn
- HP
- HP 219 toner cartridge works with: HP LaserJet Pro 3201-3204, 3288, 3302
- (~1,200) pages
- Print high-quality black text and brilliant graphics with Original HP Supplies designed for reliability.
- Ideal for business teams and departments that want quality colour printing and care about indoor air quality and security.
- The next generation of HP Toner and Cartridge technology, TerraJet Toner Cartridges and packaging are completely redesigned for sustainability, outstanding printing performance and security you can trust. Engineered for a lower carbon footprint with less new plastic and less energy use,[3] efficient toner use with an innovative toner particle design for reduced waste, and outstanding quality printing with built-in security,[1,2] HP takes toner and cartridge technology to the next level.
- HP Toner Cartridge
Product Details
General Information
| Colour | Yellow |
| Type | Original |
| Printing colours | Yellow |
| Brand compatibility | HP |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | HP 219 toner cartridge works with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 0 pages |
| Colour toner page yield | 1200 pages |
| Colour toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Country of origin | Japan |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32.5 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 95% |
| Width | 363 mm |
| Depth | 96 mm |
| Height | 111 mm |
| Weight | 520 g |
| Package width | 363 mm |
| Package depth | 96 mm |
| Package height | 111 mm |
| Package weight | 730 g |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 4.4 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 30 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 24 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 300 pc(s) |
| Layers per pallet | 10 pc(s) |
| Products per pallet | 300 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 216 pc(s) |
| Pallet gross weight | 240 kg |
| Pallet weight (EU) | 178 kg |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 195161016301 |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Box contents | HP Toner Cartridge |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1100 x 986 x 1254 mm |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1099.8 x 985.5 x 1254.8 mm (43.3 x 38.8 x 49.4") |
| Pallet weight (imperial) | 239 kg (527 lbs) |
| Pallet size (EU) | 1100 x 790 x 1148 mm |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Toner |
Key Data
| Recycled Product | Yes |
| REACH Requires Health & Safety Data Sheet | Yes |
| CE Marking | Yes |
Description
Ideal for business teams and departments that want quality colour printing and care about indoor air quality and security.\nHP TerraJet Toner Cartridges are designed for efficient toner use for less waste and outstanding quality printing with built-in security.[1,2]
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.