‹ Prev
Next ›
HP 301 Original Ink Cartridge 3-ml Black/Tri-color N9J72AE
Stock is Available
- Works with Original
- HP
- Inkjet Printer: Deskjet 1510 - Deskjet 2543 - Deskjet 3050 - Deskjet 3050A - Deskjet 3055A - ENVY 5536 - Officejet 2620 - Deskjet 3055A All-in-One - Xxxxx - Deskjet 1510 All-in-One - Deskjet 1000 Printer - J110a - Deskjet 2543 Printer - ENVY 4500 All-in-One - Deskjet 1010 Printer - Deskjet 3000 Printer - J310a - Deskjet 1000 - Deskjet 1050 - Deskjet 2540 - Deskjet 2549 - ENVY 5530 - Officejet 4630 - OfficeJet 4630 All-in-One - Deskjet 1050A All-in-One - J410h - Deskjet 2510 All-in-One - Deskjet 2050 All-in-One - J510a - Deskjet 3050 All-in-One - J610a - Deskjet 254XAll-in-One - Deskjet 2540 All-in-One - ENVY 5530 All-in-One - Deskjet 2050 - Deskjet 1050 All-in-One - J410a - Deskjet 2549 All-in-One - Deskjet 3050A All-in-One - J611a - ENVY 5536 All-in-One - DeskJet 2545 - Deskjet 1010 - Deskjet 1050A - Deskjet 2510 - Deskjet 3000 - ENVY 4500 - OfficeJet 2620 All-in-One
- ENVY: 4503 e-All in-One - 4508 e-All in-One
- HP
- Original HP 301 Ink Cartridges deliver legendary HP print quality.
- HP 301 ink cartridges work with: HP DeskJet 2540
- 1 Black (~170 pages)
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.*
- Quality prints you can take pride in
- Ideal for those who want high-quality printing at home. Original HP cartridges are the right choice for printing in black or colour, for home, school or business.
- Depend on Original HP 301 Ink Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Ink cartridges
Product Details
General Information
| Colour | Black/Tri-colour CMY |
| Type | Original |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Brand compatibility | HP |
| Supply type | Multi pack |
| Compatibility | HP 301 ink cartridges work with |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
| Black ink page yield | 170 pages |
| Colour ink page yield | 150 pages |
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Colour ink type | Dye-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| Black ink volume | 3 ml |
| Colour ink volume | 3 ml |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Ink type | Dye-based ink / Pigment-based ink |
| OEM code | N9J72AE |
| Country of origin | Malaysia |
| Total amount of recycled materials used for making | 65% |
| HP segment | Business |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 32 °C |
| Width | 117 mm |
| Depth | 38 mm |
| Height | 157 mm |
| Weight | 60 g |
| Package width | 117 mm |
| Package depth | 38 mm |
| Package height | 157 mm |
| Package weight | 80 g |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208 |
| Products per pallet | 1080 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 45 pc(s) |
| Pallet gross weight | 127 kg |
| Products per master (outer) case | 24 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 2.38 kg |
| Pallet weight (EU) | 127 kg |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 9 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Products per pallet (EU) | 1080 pc(s) |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Ink |
Key Data
| Recyclable | Yes |
| REACH Requires Health & Safety Data Sheet | Yes |
| ISO 14001 | Yes |
Description
Ideal for those who want high-quality printing at home. Original HP cartridges are the right choice for printing in black or colour, for home, school or business.\nHP Original cartridges are designed to make sure your HP printer consistently delivers sharp black text and stunning colour images and graphics. Printing is easy, and the value is outstanding. For even better value, use HP high-yield cartridges.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.