‹ Prev
Next ›
HP 304 Original Ink Cartridge 2-ml Black/Tri-color 3JB05AE
Stock is Available
- Works with Original
- HP
- DeskJet: 2130 - 3730 - 2630 - 3720
- Inkjet Printer: AMP 130 AIO PRINTER - DeskJet 2630 - DeskJet 3764 - ENVY 5010 All-in-One - ENVY 5030 All-in-One - AMP 130 - DeskJet 3730 All-in-One - DeskJet 3764 All-in-One - DeskJet 3720 All-in-One - DeskJet 2632 All-in-One - DeskJet 2630 All-in-One - DeskJet 3760 All-in-One - DeskJet 3750 - ENVY 5020 - ENVY 5030 - ENVY 5070 - ENVY 6020 All-in-One - DeskJet 2634 All-in-One - ENVY 5020 All-in-One - DeskJet 3735 All-in-One - DeskJet 2622 All-in-One - DeskJet 3750 All-in-One - ENVY 5032 All-in-One - DeskJet 2634 - DeskJet 3720 - DeskJet 3732 All-in-One - DeskJet 3733 All-in-One - DeskJet 3760 - DeskJet 2620 All-in-One - DeskJet 2622 - DeskJet 2632 - DeskJet 2633 All-in-One - DeskJet 3730 - DeskJet 3735 - DeskJet 3762 All-in-One - ENVY 5032
- HP
- Original HP 304 Ink Cartridges deliver legendary HP print quality.
- HP 304 ink cartridges work with: HP DeskJet 2622, 2630, 2632, 2633, 2634, 3750, 3760, 3762, 3764; HP Envy 5020, 5030, 5032
- 1 Black (~120 pages); 1 Cyan (~100 pages); 1 Magenta (~100 pages); 1 Yellow (~100 pages)
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.*
- Quality prints you can take pride in
- Ideal for creating colour photos and everyday documents with consistent, high-quality results for the life of your cartridge – for an affordable price.
- Depend on Original HP 304 Ink Cartridges designed specifically for your HP printer.
- 2 ink cartridges
Product Details
General Information
| Colour | Assorted |
| Type | Original |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Brand compatibility | HP |
| Supply type | Multi pack |
| Compatibility | HP 304 ink cartridges work with |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
| Black ink page yield | 120 pages |
| Colour ink page yield | 100 pages |
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Colour ink type | Dye-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| Black ink volume | 4 ml |
| Colour ink volume | 2 ml |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Ink type | Dye-based ink / Pigment-based ink |
| OEM code | 3JB05AE |
| Country of origin | China, Malaysia |
| HP segment | Business |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 32 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Width | 117 mm |
| Depth | 38 mm |
| Height | 157 mm |
| Package width | 117 mm |
| Package depth | 38 mm |
| Package height | 157 mm |
| Package weight | 100 g |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208 |
| Pallet gross width | 120 cm |
| Pallet gross length | 80 cm |
| Pallet gross height | 106.4 cm |
| Products per pallet | 1080 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 45 pc(s) |
| Pallet gross weight | 140.2 kg |
| Master (outer) case width | 361 mm |
| Master (outer) case length | 251 mm |
| Master (outer) case height | 184 mm |
| Products per master (outer) case | 24 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 2.67 kg |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Ink |
Key Data
| REACH Requires Health & Safety Data Sheet | Yes |
| Recyclable | Yes |
| Recycled Product | Yes |
| ISO 14001 | Yes |
Description
Ideal for creating colour photos and everyday documents with consistent, high-quality results for the life of your cartridge – for an affordable price.\nCreate high-quality colour photos and everyday documents with low-cost HP Original ink cartridges. These dependable cartridges deliver consistent results, so you can print vivid colour and crisp text for the life of your cartridge.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: WX26011253 Stock Available
-
Product Code: ST9293X238 Stock Available
-
Product Code: ST9292X67 Stock Available
-
Product Code: PI9190X93 Stock Available
-
Product Code: PI9189X172 Stock Available
-
Product Code: HPN9K06AEStock is Available
-
Product Code: A4PAPER317 Stock Available
-
Product Code: A3PAPER78 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Also Consider
-
Product Code: WX26011253 Stock Available
-
Product Code: ST9293X238 Stock Available
-
Product Code: ST9292X67 Stock Available
-
Product Code: PI9190X93 Stock Available
-
Product Code: PI9189X172 Stock Available
-
Product Code: HPN9K06AEStock is Available
-
Product Code: A4PAPER317 Stock Available
-
Product Code: A3PAPER78 Stock Available