‹ Prev
Next ›
HP 304XL Original Ink Cartridge High Yield Black N9K08AE#BGX
Stock is Available
- Works with Original
- HP
- Inkjet Printer: DeskJet 2634 - DeskJet 3720 - DeskJet 3760 - ENVY 5010 - ENVY 5020 All-in-One - DeskJet 3750 All-in-One - ENVY 5032 All-in-One - DeskJet 2634 All-in-One - DeskJet 3720 All-in-One - DeskJet 2622 All-in-One - DeskJet 3735 All-in-One - ENVY 5030 All-in-One - DeskJet 2632 All-in-One - DeskJet 3730 All-in-One - DeskJet 2632 - DeskJet 3735 - DeskJet 3750 - ENVY 5020 - ENVY 5030 - DeskJet 3764 All-in-One - DeskJet 2622 - DeskJet 3730 - DeskJet 2630 All-in-One - ENVY 5010 All-in-One - DeskJet 3760 All-in-One - DeskJet 2630 - DeskJet 3764 - ENVY 5032
- DeskJet: 3732 - 3730 - 3733 All-in-One - 3720
- HP
- Original HP 304XL High Yield Ink Cartridges deliver legendary HP print quality for high-volume printing.
- HP 304 ink cartridges work with: HP DeskJet 2622, 2630, 2632, 2633, 2634, 3750, 3760, 3762, 3764; HP Envy 5020, 5030, 5032
- 1 Black (~300 pages)
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.*
- Quality prints you can take pride in
- Ideal for creating colour photos and everyday documents with consistent, high-quality results for the life of your cartridge – for an affordable price.
- Depend on Original HP 304XL High Yield Ink Cartridges designed specifically for your HP printer for high-volume printing.
- Ink cartridge
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 304 ink cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black ink page yield | 300 pages |
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Black ink volume | 5.5 ml |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Ink type | Pigment-based ink |
| OEM code | 304XL |
| Country of origin | China, United States, Malaysia |
| HP segment | Business |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 32 °C |
| Width | 113 mm |
| Depth | 37 mm |
| Height | 115 mm |
| Weight | 40 g |
| Package width | 113 mm |
| Package depth | 37 mm |
| Package height | 115 mm |
| Package weight | 60 g |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208 |
| Products per pallet | 2160 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 36 pc(s) |
| Layers per pallet | 4 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 9 pc(s) |
| Pallet gross weight | 156.2 kg |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 3.78 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (301) 889894860828; (ABE) 889894860835; (BA3) 889894860842; (UUS) 889894860859 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 889894860828, 889894860835, 889894860842, 889894860859 |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Box contents | Ink cartridge |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Ink |
Key Data
| Recyclable | Yes |
| REACH Requires Health & Safety Data Sheet | Yes |
| ISO 14001 | Yes |
Description
Ideal for creating colour photos and everyday documents with consistent, high-quality results for the life of your cartridge – for an affordable price.\nCreate high-quality colour photos and everyday documents with low-cost HP Original ink cartridges. These dependable cartridges deliver consistent results, so you can print vivid colour and crisp text for the life of your cartridge.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: CO391731668 Stock Available
-
Product Code: CO39176Stock is Available
-
Product Code: PE9185X56 Stock Available
-
Product Code: EP62594Stock is Available
-
Product Code: EP62592Stock is Available
-
Product Code: HPN9K07AEStock is Available
-
Product Code: HPN9K06AEStock is Available
-
Product Code: CO03297Stock is Available
-
Product Code: CO03296Stock is Available
-
Product Code: CO03294Stock is Available
Alternative Products
Additional Documentation
Also Consider
-
Product Code: CO391731668 Stock Available
-
Product Code: CO39176Stock is Available
-
Product Code: PE9185X56 Stock Available
-
Product Code: EP62594Stock is Available
-
Product Code: EP62592Stock is Available
-
Product Code: HPN9K07AEStock is Available
-
Product Code: HPN9K06AEStock is Available
-
Product Code: CO03297Stock is Available
-
Product Code: CO03296Stock is Available
-
Product Code: CO03294Stock is Available