‹ Prev
Next ›
HP 305 Original Ink Cartridge 2-ml Black 3YM61AE
Stock is Available
- Works with Original
- HP
- DeskJet: 2700 - Plus 4100 - 2300
- ENVY: 6000 - Pro 6400
- Inkjet Printer: DeskJet 2320 - DeskJet 2720 - DeskJet 2720e - DeskJet 2721e - DeskJet 4122e - DeskJet 4130e - ENVY 6022 - ENVY 6030 - ENVY Pro 6422 - DeskJet 2722e - DeskJet 2723 - DeskJet Plus 4110 - ENVY 6010e - ENVY 6020 - ENVY 6020e - ENVY 6022e - ENVY 6030e - ENVY 6032 - ENVY Pro 6430 - DeskJet 2721 - ENVY Pro 6420 All-in-One - ENVY 6020 All-in-One - DeskJet 2710e - DeskJet Plus 4120 - ENVY 6420e - ENVY 6430e - ENVY 6432e - DeskJet 2710 - DeskJet 2722 - DeskJet 2724 - DeskJet 4110e - DeskJet 4120e - DeskJet Plus 4122 - DeskJet Plus 4130 - ENVY 6010 - ENVY 6032e - ENVY Pro 6420 - ENVY Pro 6432
- HP
- Original HP 305 Ink Cartridges deliver legendary HP print quality.
- HP 305 ink cartridges work with: HP DeskJet 2300, 2700, 2700e, 2730, 2810e, 2820e, 2821e, 2822e, 2823e, 2825e, 2827e, 2842e, 4100, 4100e, 4134, 4210e, 4220e, 4222e, 4227e, 4230e; HP Envy 6000e, 6010, 6020, 6022, 6030, 6032, 6400e, 6420, 6420e, 6422, 6430, 6432
- 1 Black (~120 pages)
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.*
- Quality prints you can take pride in
- Ideal for households, micro-businesses, and small offices printing a variety of everyday colour documents and photos.
- Depend on Original HP 305 Ink Cartridges designed specifically for your HP printer.
- HP 305 Black Original Ink Cartridge
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | HP 305 ink cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black ink page yield | 120 pages |
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Black ink volume | 2 ml |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Country of origin | China, United States, Malaysia |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 8 - 90% |
| Width | 113 mm |
| Depth | 37 mm |
| Height | 115 mm |
| Weight | 30 g |
| Package width | 113 mm |
| Package depth | 37 mm |
| Package height | 115 mm |
| Package weight | 50 g |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208 |
| Products per pallet | 2880 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 48 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 8 pc(s) |
| Pallet gross weight | 169.3 kg |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 3.11 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (301) 193905429233; (302) 194441597349; (30N) 199642337589; (ABE) 193905429240; (NE1) 199642337596; (UUQ) 194441597332; (UUS) 193905429257 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 193905429233, 194441597349, 199642337589, 193905429240, 199642337596, 194441597332, 193905429257 |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Box contents | HP 305 Black Original Ink Cartridge |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1176 mm |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Ink |
Key Data
| Recyclable | Yes |
| REACH Requires Health & Safety Data Sheet | Yes |
| ISO 14001 | Yes |
Description
Ideal for households, micro-businesses, and small offices printing a variety of everyday colour documents and photos.\nPrint crisp text and vivid colour photos for home and small business with HP Original Ink cartridges. Choose between cartridge sizes to match your printing volume and budget.[1]
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: WX260351485 Stock Available
-
Product Code: MI92912
-
Product Code: SS7024182 Stock Available
-
Product Code: HP3YM60AEStock is Available
-
Product Code: PI9190X97 Stock Available
-
Product Code: SH3031X34 Stock Available
-
Product Code: KF252112017 Stock Available
-
Product Code: JDE27266148 Stock Available
-
Product Code: GL522111625 Stock Available
-
Product Code: A4PAPER388 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Also Consider
-
Product Code: WX260351485 Stock Available
-
Product Code: MI92912
-
Product Code: SS7024182 Stock Available
-
Product Code: HP3YM60AEStock is Available
-
Product Code: PI9190X97 Stock Available
-
Product Code: SH3031X34 Stock Available
-
Product Code: KF252112017 Stock Available
-
Product Code: JDE27266148 Stock Available
-
Product Code: GL522111625 Stock Available
-
Product Code: A4PAPER388 Stock Available