‹ Prev
Next ›
HP 924 Original Ink Cartridge CMYK 4-pack 6C3Z1NE
Stock is Available
- Works with Original
- HP
- Inkjet Printer: OfficeJet Pro 8124e All-in-One Printer - OfficeJet Pro 8125e - OfficeJet Pro 8122e - OfficeJet Pro 8124e - OfficeJet Pro 8132e - OfficeJet Pro 8134e - OfficeJet Pro 8135e - OfficeJet Pro 8133 All-in-One Printer - OfficeJet Pro 8134e All-in-One Printer - OfficeJet Pro 8135e All-in-One Printer - OfficeJet Pro 8122e All-in-One Printer - OfficeJet Pro 8123 All-in-One Printer - OfficeJet Pro 8132e All-in-One Printer - OfficeJet Pro 8125e All-in-One Printer
- HP
- HP 923/924 ink cartridges work with: HP OfficeJet Pro 8120e, 8130e, 8135e, HP OfficeJet Pro 8122 All-in-One Printer, HP OfficeJet Pro 8128 All-in-One Printer, HP OfficeJet Pro 8134 All-in-One Printer
- (~400) pages; (~500) pages
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.*
- Ideal for professional-quality printing with vibrant color and bold blacks.
- 4 ink cartridges
Product Details
General Information
| Colour | CYMK |
| Type | Original |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Brand compatibility | HP |
| Supply type | Combo pack |
| Compatibility | HP 923/924 ink cartridges work with |
| Quantity per pack | 4 pc(s) |
| Black ink page yield | 500 pages |
| Colour ink page yield | 400 pages |
| Colour ink cartridges quantity | 4 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Country of origin | Malaysia, Switzerland |
| Product colour | Black |
| HP segment | Premium Home |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Width | 114.8 mm |
| Depth | 23.9 mm |
| Height | 100.1 mm |
| Package width | 124 mm |
| Package depth | 38 mm |
| Package height | 160 mm |
| Package weight | 138 g |
| Hazard pictogram(s) | GHS07 |
| Health hazard statement(s) | H317 |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208 |
| Products per pallet | 960 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 8 pc(s) |
| Pallet gross weight | 166 kg |
| Products per master (outer) case | 24 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 3.65 kg |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (301) 196548697533; (30A) 199764688477; (30B) 199764688484; (LS1) 199764688491; (LS2) 199764688507; (LS3) 199764688514 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 196548697533, 199764688477, 199764688484, 199764688491, 199764688507, 199764688514 |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Box contents | 4 ink cartridges |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1104 mm |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1199.9 x 799.8 x 1103.9 mm (47.2 x 31.5 x 43.5") |
| Pallet weight (imperial) | 166 kg (366 lbs) |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Ink |
Key Data
| CE Marking | Yes |
| REACH Requires Health & Safety Data Sheet | Yes |
Description
Ideal for professional-quality printing with vibrant color and bold blacks.\nCount on professional-quality documents. Original HP Ink Cartridges provide impressive reliability for dependable performance and durable results.[1] A convenient multi-pack produces business documents with vibrant colors and sharp black text.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.