Product Details
General Information
| Colour | White |
| Recommended usage | Inkjet printing |
| Finish type | Matte |
| Media weight | 90 g/m² |
| Product colour | White |
| Opacity | 94% |
| Printing material shelf life | 2 year(s) |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 30 °C |
| Storage temperature (T-T) | 10 - 30 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 60% |
| Package width | 111.1 mm |
| Package depth | 108 mm |
| Package height | 965.2 mm |
| Package weight | 4.63 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Roll width | 91.5 cm |
| Core diameter | 5.08 cm |
| Roll length | 45.7 m |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Wide Format Inkjet Paper |
Key Data
| Recyclable | Yes |
| ISO 14001 | Yes |
| FSC | Yes |
| FSC (Y/N) | Yes |
Description
HP Bright White Inkjet Paper with ColorPRO Technology delivers professional quality at production speed. This FSC -certified1 bond paper produces more striking colours, crisper text and graphics and higher-contrast blacks for striking results. \n\nIdeal for high-production engineering environments in CAD, AEC and GIS segments; and PSPs printing posters and presentations, and POP and retail displays. \n\nFeatures\nSee the bright, clear difference. See precise lines with sharp, fine detail. See high-impact graphics with an extended range of colours. HP Bright White Inkjet Paper with ColorPRO Technology delivers striking, professional quality results. \n\nHP printing materials are designed together with HP inks and the printer to provide consistent, quality performance. Meet the environmental objectives of your company – and your clients – with this recyclable, FSC -certified1 paper. \n\nOptimise your everyday printing with the reliable, trouble-free performance of cost-effective HP Bright White Inkjet Paper. Many choices, including metric sizes, cut steps from the workflow for higher productivity and lower costs of printing.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: NL820206321 Stock Available
-
Product Code: BRT9278018715 Stock Available
-
Product Code: BRT9280216775 Stock Available
-
Product Code: SKU-2414203283 Stock Available
-
Product Code: NWT900962152 Stock Available
-
Product Code: SH3054X67 Stock Available
-
Product Code: SH3053X25 Stock Available
-
Product Code: KF10633379 Stock Available
-
Product Code: A4PAPER388 Stock Available
Alternative Products
Additional Documentation
Also Consider
-
Product Code: NL820206321 Stock Available
-
Product Code: BRT9278018715 Stock Available
-
Product Code: BRT9280216775 Stock Available
-
Product Code: SKU-2414203283 Stock Available
-
Product Code: NWT900962152 Stock Available
-
Product Code: SH3054X67 Stock Available
-
Product Code: SH3053X25 Stock Available
-
Product Code: KF10633379 Stock Available
-
Product Code: A4PAPER388 Stock Available