‹ Prev
Next ›
HP Poly Blackwire 3315 USB-A MS Monaural Headset
- The Blackwire 3300 Series is completely plug-n-play with USB devices, so users can take calls in the office or on the go. Its robust design delivers reliability you can count on. This is the hassle-free headset you've been looking for.
- You wear a headset all day long — better pick one that looks, feels, and sounds great. Boost your on-the-call confidence with professional-quality audio and a customized fit with a headset that can connect to your devices quickly and easily and is ready to go with you wherever you go.
Product Details
General Information
| Product type | Headset |
| Wearing style | Head-band |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Headset type | Monaural |
| Product colour | Black, Red |
| Operating keys | PTT, Play/Pause, Track <, Track >, Volume +, Volume - |
| Volume control | Digital |
| Control unit type | In-line control unit |
| Country of origin | China, Mexico |
| Connectivity technology | Wired |
| 3.5 mm connector | Yes |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector | USB Type-C |
| Bluetooth | No |
| Ear coupling | Supraaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Impedance | 32 O |
| Headphone sensitivity | 118 dB |
| Driver unit | 3.2 cm |
| Microphone type | Boom |
| Microphone frequency | 100 - 10000 Hz |
| Microphone noise-canceling | Yes |
| Microphone mute | Yes |
| Width | 155 mm |
| Depth | 32 mm |
| Height | 178 mm |
| Weight | 102 g |
| Package width | 185 mm |
| Package height | 56 mm |
| Package weight | 224 g |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
Product Information
| Brand | HP POLY HP POLY HEADSET |
| Type | Headset |
Description
Style, comfort and audio quality Built for style with a sleek design that focuses on comfort and reliability. Poly signature audio quality so you know you will sound great. And intuitive and simple features so every user can connect to their preferred device simply and easily.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.