‹ Prev
Next ›
HP Poly CS540A Convertible Headset
Stock is Available
- Everyone in the office could use more flexibility. Let them roam confidently up to 400 ft from the headset base. They’ll be able to collaborate simply since teams can conference up to four headsets on a single base.
- There’s more than one way to make a call — switch up styles to find your groove and introduce your ears to something new. The CS540 convertible design comes with three wearing options: over-the-ear, over-the-head, behind-the-head[1].
Product Details
General Information
| Form | On Ear Headset |
| Colour name | Black |
| Country of origin | China, Mexico |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Sustainability certificates | TCO |
| Weight | 21 g |
| Package width | 164.5 mm |
| Package depth | 165 mm |
| Package height | 182 mm |
| Package weight | 610 g |
| Charging stand | Yes |
| Pallet gross weight | 357 kg |
| Master (outer) cases per pallet | 21 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 7 pc(s) |
| Compatible operating systems | Windows 11; Windows 10; macOS |
| Box contents | Office base; AC power adapter; Headband; Telephone interface cable (TIC); Headset with pre-installed battery, eartip and earloop; Kit with eartips and earloops |
| Pallet weight (imperial) | 357 kg (787 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1016 x 1219.2 x 1490 mm (40 x 48 x 58.7") |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1016 x 1219 x 1490 mm |
| UNSPSC-code | 43191638 |
Product Information
| Brand | Plantronics |
| Type | Headsets & Microphones |
Description
Hands-free productivity The CS540 convertible DECT™ headset provides professional performance so you can get more done — even on the move. The noise-canceling mic reduces background noise interruptions, ensuring great audio quality and easing listener fatigue.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.