‹ Prev
Next ›
HP Poly EncorePro 310 USB-A Monaural Headset
Stock is Available
- Give your teams and customers the quality audio you expect from Poly, with a flexible noise-canceling microphone to tune out background buzz and chatty neighbors.
- Better understanding leads to better outcomes, and happier customers. That's why we use voice-optimized frequency response to make conversations clearer — and more accurate.
Product Details
General Information
| Product colour | Black |
| Colour name | Black |
| Country of origin | Mexico |
| Sustainability certificates | TCO |
| Width | 111 mm |
| Depth | 149 mm |
| Height | 67 mm |
| Weight | 105 g |
| Package width | 142 mm |
| Package weight | 153 g |
| Pallet gross weight | 145.1 kg |
| Master (outer) cases per pallet | 16 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 4 pc(s) |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https |
| Compliance certificates | CE |
| Compatibility | Compatible with PCs via USB Type-A cable or USB Type-A/C adapter |
| Bundled software | Poly Lens; Poly Lens app (desktop) |
| Compatible operating systems | Windows 11; Windows 10; macOS |
| Sustainability compliance | Yes |
| Box contents | User guide; Headset |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1016 x 1219 x 1715 mm |
| UNSPSC-code | 43191638 |
Product Information
| Brand | HP POLY HP POLY HEADSET |
| Type | Headset |
Description
Comfort. Reliability. Value. Make the most of every call. The EncorePro 300 Series, contact center headsets, are good for workers, callers, and your bottom line. Long-lasting comfort. Total reliability. Noise canceling so customers hear clearly. And exceptional value.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.