‹ Prev
Next ›
HP Poly Encorepro HW520D Binaural Headset NC
Stock is Available
- Answer soft-phone calls from any PC, no matter what kind of USB port you have.[1]
- Work hassle-free across new and legacy equipment with QD models, or USB models with USB-A and USB-C connectors right on the cable.[1,2]
- Never worry about updates, thanks to remote firmware and cloud system updates.[1]
- Walk away from your desk with a click thanks to Poly Quick Disconnect technology.
Product Details
General Information
| Form | On Ear Headset |
| Product type | Headset |
| Wearing style | Head-band |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Headset type | Binaural |
| Product colour | Black |
| Colour name | Black |
| Cable length | 0.785 m |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 50 dB |
| Hearing protection technologies | SoundGuard DIGITAL |
| Country of origin | Mexico |
| Connectivity technology | Wired |
| Bluetooth | No |
| Ear coupling | Supraaural |
| Headphone frequency | 20 - 10000 Hz |
| Microphone type | Boom |
| Microphone frequency | 20 - 16000 Hz |
| Microphone sensitivity | -40 dB |
| Microphone direction type | Omnidirectional |
| Wireless charging | No |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Width | 111 mm |
| Depth | 149 mm |
| Height | 67 mm |
| Weight | 74 g |
| Package width | 147 mm |
| Package depth | 178 mm |
| Package height | 54 mm |
| Package weight | 173.92 g |
| AC adapter included | No |
| Ear pad material | Leatherette |
| Quantity | 1 |
| Pallet gross weight | 167 kg |
| Master (outer) cases per pallet | 20 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 5 pc(s) |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https |
| USB Type-C charging port | No |
Product Information
| Brand | Poly |
| Type | Headsets & Microphones |
Description
Ready, headset, go The EncorePro 500 Series smarter headsets let your employees take calls from home or office, regardless of how they connect to a PC. They’re the first call center digital headsets to connect you to everything Teams has to offer, even while you’re on a call. Hybrid working has never been easier.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.