‹ Prev
Next ›
HP Poly Encorepro HW520V Headset
Stock is Available
- Experience enhanced call clarity with visual and tactile cues for optimal mic boom positioning. Enjoy superior sound quality and clear conversations with our voice-optimized frequency response.
- Equip your contact center employees with durable headsets designed for all-day use. Minimize breakages and downtime, saving time and money. And ensure employee comfort and satisfaction with our premium, lightweight design.
- Never worry about updates, thanks to remote firmware and cloud system updates.[1]
Product Details
General Information
| Product type | Headset |
| Wearing style | Head-band |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Headset type | Binaural |
| Product colour | Black |
| Colour name | Black |
| Foldable | No |
| Cable length | 0.785 m |
| Virtual surround | No |
| Adaptive Audio | Yes |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 50 dB |
| Hearing protection technologies | SoundGuard DIGITAL |
| Country of origin | Mexico |
| Connectivity technology | Wired |
| 3.5 mm connector | Yes |
| Bluetooth | No |
| Ear coupling | Supraaural |
| Driver unit | 5.6 mm |
| Noise reduction | Yes |
| Microphone type | Boom |
| Microphone frequency | 20 - 16000 Hz |
| Microphone sensitivity | -40 dB |
| Microphone direction type | Omnidirectional |
| Wireless charging | No |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Width | 111 mm |
| Depth | 149 mm |
| Height | 67 mm |
| Weight | 74 g |
| Package width | 137.9 mm |
| Package depth | 178.1 mm |
| Package height | 54.6 mm |
| Package weight | 7.6 kg |
| AC adapter included | No |
| Cables included | USB Type-A, USB Type-C |
| Ear pad material | Leatherette |
| Pallet gross weight | 357 kg |
| Master (outer) cases per pallet | 20 pc(s) |
Product Information
| Brand | HP POLY HP POLY HEADSET |
| Type | Headset |
Description
Ready, headset, go Unleash your call center productivity with the EncorePro 500 Series headsets. Connecting your headset to your PC, from home or the office, is easy with multiple options. And with the lightweight and comfy design, your agents will stay engaged.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.