‹ Prev
Next ›
HP Poly Encorepro HW530 Headset NC
Stock is Available
- Experience enhanced call clarity with visual and tactile cues for optimal mic boom positioning. Enjoy superior sound quality and clear conversations with our voice-optimized frequency response.
- Equip your contact center employees with durable headsets designed for all-day use. Minimize breakages and downtime, saving time and money. And ensure employee comfort and satisfaction with our premium, lightweight design.
- Never worry about updates, thanks to remote firmware and cloud system updates.[1]
Product Details
General Information
| Product colour | Black |
| Colour name | Black |
| Country of origin | Mexico |
| Width | 111 mm |
| Depth | 149 mm |
| Height | 67 mm |
| Weight | 22 g |
| Package width | 135 mm |
| Package depth | 166 mm |
| Package height | 55 mm |
| Package weight | 7.6 kg |
| Pallet gross weight | 357 kg |
| Master (outer) cases per pallet | 20 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 5 pc(s) |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https |
| Compatibility | Compatible with PCs via QD (Quick-Disconnect) |
| Compatible operating systems | Windows 11; Windows 10; macOS |
| Box contents | Headset |
| Pallet weight (imperial) | 357 kg (787 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1016 x 1219.2 x 1675.9 mm (40 x 48 x 66") |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1016 x 1219 x 1676 mm |
| UNSPSC-code | 43191609 |
Product Information
| Brand | HP POLY HP POLY HEADSET |
| Type | Headset |
Description
Ready, headset, go Unleash your call center productivity with the EncorePro 500 Series headsets. Connecting your headset to your PC, from home or the office, is easy with multiple options. And with the lightweight and comfy design, your agents will stay engaged.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.