‹ Prev
Next ›
HP Poly Encorepro HW720 Bin NC
Stock is Available
- Enjoy all-day comfort, superior audio quality, and built-in control. A better call center experience benefits both teams and customers, ultimately leading to improved business outcomes.
- Perfect for busy contact centers, these headsets guarantee clear and distraction-free communication, allowing both parties to hear each other without any difficulty. Thanks to precision positioning and effective noise cancellation.
Product Details
General Information
| Form | On Ear Headset |
| Product colour | Black |
| Colour name | Black |
| Country of origin | Mexico |
| Width | 111 mm |
| Depth | 149 mm |
| Height | 67 mm |
| Weight | 78 g |
| Package width | 137.8 mm |
| Package depth | 178 mm |
| Package height | 54.6 mm |
| Package weight | 7.6 kg |
| Pallet gross weight | 357 kg |
| Master (outer) cases per pallet | 18 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https |
| Compatibility | Compatible with PCs via QD (Quick-Disconnect) |
| Compatible operating systems | Windows 11; Windows 10; macOS |
| Box contents | Headset |
| Pallet weight (imperial) | 357 kg (787 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1016 x 1219.2 x 1272.8 mm (40 x 48 x 50.1") |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1016 x 1219 x 1273 mm |
| UNSPSC-code | 43191638 |
Product Information
| Brand | Poly |
| Type | Headsets & Microphones |
Description
Better contact center calls A high-performing headset is the foundation for a great contact center experience. EncorePro 700 Series features excellent noise canceling for accurate voice interactions and fewer repeats. So, both caller and agent feel heard and secure.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.