‹ Prev
Next ›
HP Poly Savi 7220 Stereo Headset
Stock is Available
- Everyone in the office could use more flexibility. They can roam confidently 400 ft / 120 m from the headset base with up to 12 hours of talk time. And collaboration is simple, since teams can conference up to four headsets on a single base.
- Savi 7200 wireless headsets offer instant integration with over 800 analog and IP desk phones from industry leading makers – including a wide range of phones that Poly offers.
- Optimize range, save power, and maximize office space with the DECT™ adaptive power system. It automatically adjusts wireless signal strength based on distance from the headset base.
Product Details
General Information
| Colour name | Black |
| Country of origin | Mexico |
| Width | 155 mm |
| Depth | 166 mm |
| Height | 67 mm |
| Package width | 190 mm |
| Package depth | 210 mm |
| Package height | 55 mm |
| Package weight | 300 g |
| Charging stand | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Pallet gross weight | 357 kg |
| Master (outer) cases per pallet | 60 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 10 pc(s) |
| Box contents | Wireless headset; Office base; AC power adapter; AC interchangeable plugs; Telephone cable; Safety guide; Warranty card; Quick start guide |
| Pallet weight (imperial) | 357 kg (787 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1016 x 1219.2 x 1490 mm (40 x 48 x 58.7") |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1016 x 1219 x 1490 mm |
| UNSPSC-code | 43191638 |
Product Information
| Brand | HP POLY HP POLY HEADSET |
| Type | Headset |
Description
Move freely, get more done Help office workers be more productive — it’s easier than you think. The Savi 7200 office series of DECT™ wireless headsets for desk phones are crowd pleasers that let workers roam far. Compatible with 800+ desk phones, they’re cost effective, too.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.