‹ Prev
Next ›
HP Poly Savi 8220 UC USB-A Stereo Headset
Stock is Available
- Stay productive while still enjoying the freedom to move around. Long-range interference-free wireless DECT™ technology makes sure your calls are clear, even up to 137 m/450 ft.[1] away from your desk.
- These light headsets tune out nearby noise and keep every conversation secure, private, and clear with close conversation limiting noise cancellation. Whether in the office or at home, the Savi 8200 UC Series keeps you sounding your best all day.
Product Details
General Information
| Form | On Ear Headset |
| Product colour | Black |
| Colour name | Black |
| Country of origin | Mexico |
| Noise canceling | Yes |
| Noise canceling type | Active |
| Sustainability certificates | TCO |
| Width | 155 mm |
| Depth | 166 mm |
| Height | 67 mm |
| Weight | 160 g |
| Package width | 190 mm |
| Package depth | 210 mm |
| Package height | 55 mm |
| Package weight | 300 g |
| Charging stand | Yes |
| Pallet gross weight | 357 kg |
| Master (outer) cases per pallet | 80 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 10 pc(s) |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 10 |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https |
| Compatibility | Compatible with PCs via DECT™, USB Type-A D400 adapter or USB Type-A/C adapter |
| Bundled software | Poly Lens |
| Compatible operating systems | Windows 11; Windows 10; macOS; Android™; iOS |
| Sustainability compliance | Yes |
| Box contents | Charging stand; Wireless headset; USB Type-A charging cable; Travel case; USB Type-A DECT™ adapter; USB Type-A to USB Type-C adapter |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1016 x 1219 x 1490 mm |
| UNSPSC-code | 43191638 |
Product Information
| Brand | Poly |
| Type | Headsets & Microphones |
Description
Perfect calls, now portable Hybrid workers, get ready for true wireless freedom. The portable, comfortable Poly Savi 8200 UC Series headset with close conversation limiting noise cancellation offers long-range DECT™ technology with USB plug-and-play convenience.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.