‹ Prev
Next ›
HP Poly Voyager 4310-M UC USB-C Wireless Mono Headset
Stock is Available
- Move freely between all your workspaces with this portable headset. Roam with ease with up to 50 m / 164 ft of wireless range. Reduce background noise and control your conversations with Acoustic Fence technology.
- Boost your productivity with continuous comfort, up to 24 hours of talk time, and connectivity to multiple devices. Extend your talk time by using the desktop charge stand or by using the headset in the corded USB mode.[1,2]
Product Details
General Information
| Product type | Headset |
| Wearing style | Head-band |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Headset type | Monaural |
| Product colour | Black |
| Operating keys | Answer/end call, Bluetooth pairing, Volume +, Volume - |
| Colour name | Black |
| Cable length | 1.5 m |
| Detachable cable | Yes |
| DECT connectable | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Hearing protection technologies | SoundGuard DIGITAL |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Works with Apple Siri | Yes |
| Works with Microsoft Cortana | Yes |
| Country of origin | China, Mexico |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector | USB Type-C |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth profiles | A2DP, AVRCP, HFP, HSP |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Wireless range | 50 m |
| Ear coupling | Circumaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Driver unit | 3.2 cm |
| Microphone type | Boom |
| Microphone frequency | 100 - 6800 Hz |
| Number of microphones | 2 |
| Battery type | Built-in battery |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 350 mAh |
| Talk time | 24 h |
| Battery recharge time | 1.6 h |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Sustainability certificates | TCO |
| Width | 155 mm |
| Depth | 67 mm |
| Height | 166 mm |
| Weight | 122 g |
Product Information
| Brand | HP POLY HP POLY HEADSET |
| Type | Headset |
Description
Cut wires. Cut Costs. Free your workers from their desks with the entry-level Bluetooth wireless headset. Meet the Voyager 4300 UC Series. It’s everything your teams need to stay productive and connect to all their devices whether at home or in the office.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.