Impulse 1200mm Round Table Oak Top White Post Leg
- Impulse freestanding meeting table
- Provides excellent team working environment
- 25mm thick top
- Attractive White coated leg
- 2mm abs protective edging
- Heat resistant finish
- Steel to steel fittings
- Weight Capacity: 100Kg
Select Product Options
Product Details
General Information
| Colour | Oak |
| Environment Support | FSC Certified |
| Frame Colour | White |
| Leg Type | 4 Post Leg |
| Height | 740mm |
| Manufacturer | Dynamic |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Size | 1200mm |
| Shape | Circular Table |
| Standards | EN 13501-1:2018 |
| Weight | 32.9kg |
Product Information
| Brand | Impulse |
| Type | Meeting Tables |
Key Data
| Eco-Aware | Yes |
Description
Impulse represents the best value contract office desking and storage available today. Created by specialist designers with a focus on all office furniture needs the products provide refinement on budget. The comprehensive range is fully guaranteed and quality assured.
From the Manufacturer
Impulse is the perfect expression of value and quality in office furniture. A respected contract brand you can trust that gives you practicality and style at a budget price for all desking and storage needs.
Impulse freestanding meeting table | Provides excellent team working environment | 25mm thick top | Attractive black coated leg | 2mm abs protective edging | Heat resistant beech melamine finish | Steel to steel fittings | Weight Capacity 100Kg