‹ Prev
Next ›
Jabra Engage 55 SE MS Mono USB-A Headset with Charging Stand
- Up to 13 hours battery life
- Great for long wireless calls
- Incredible wireless range
- USB adapter (no base)
- Durable, portable
- Passive Noise-Cancellation
- Goes beyond the highest DECT Security Level C
- 3 wearing styles
- 52 Hours standby
- Up to 150m DECT wireless range
- Stereo sound & wideband audio, optimised for speech clarity
- Durable USB DECT adapter is designed for portability
- SafeTone™ 2.0 for outstanding hearing protection
- Works with all leading UC and contact centre platforms
Product Details
General Information
| Product type | Headset |
| Wearing style | Head-band |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Headset type | Monaural |
| Product colour | Black |
| Operating keys | Answer/end call, Mute, Volume +, Volume - |
| Volume control | Button |
| Control unit type | On-ear control unit |
| Control type | Buttons |
| DECT connectable | Yes |
| Optimized for | Microsoft Teams |
| Hearing protection technologies | Jabra PeakStop, Jabra Safetone 2.0, Jabra Safetone G616 |
| Suitable for use in country/location | Europe, Asia–Pacific, Middle East, Africa |
| Connectivity technology | Wireless |
| Frequency response (music mode) | 40 - 16000 Hz |
| Frequency response (talk mode) | 150 - 6800 Hz |
| Wireless range | 150 m |
| Ear coupling | Supraaural |
| Headphone frequency | 40 - 16000 Hz |
| Microphone type | Boom |
| Microphone direction type | Unidirectional |
| Number of microphones | 2 |
| MEMS (Micro-Electro-Mechanical System) microphone | Yes |
| Base station colour | Black |
| Base station USB connector | USB Type-A |
| Battery operated | Yes |
| Battery type | Built-in battery |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Rechargeable battery | Yes |
| Talk time | 13 h |
| Battery recharge time | 1.5 h |
| Charging source | USB |
| Standby time | 52 h |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -5 - 45 °C |
| Weight | 57 g |
| Package width | 236 mm |
| Package depth | 104 mm |
| Package height | 172.5 mm |
Product Information
| Brand | Jabra |
| Type | Headsets & Microphones |
Description
Jabra Engage 55 SE is ideal for hybrid workers who spend most of their day on calls or virtual meetings. With a lightweight, comfortable design for all-day wear, outstanding wireless range and robust DECT Level C security, it’s the perfect headset for hybrid working.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.