‹ Prev
Next ›
Jabra Engage 55 SE MS Mono USB-A Headset
- Up to 13 hours battery life
- Great for long wireless calls
- Incredible wireless range
- USB adapter (no base)
- Durable, portable
- Passive Noise-Cancellation
- Goes beyond the highest DECT Security Level C
- 3 wearing styles
- 52 Hours standby
- Up to 150m DECT wireless range
- Stereo sound & wideband audio, optimised for speech clarity
- Durable USB DECT adapter is designed for portability
- SafeTone™ 2.0 for outstanding hearing protection
- Works with all leading UC and contact centre platforms
Product Details
General Information
| Product type | Headset |
| Wearing style | Head-band |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Headset type | Monaural |
| Product colour | Black |
| Operating keys | Answer/end call, Mute, Volume +, Volume - |
| Volume control | Button |
| Control unit type | On-ear control unit |
| Control type | Buttons |
| Virtual surround | No |
| BeamForming | Yes |
| Heart rate monitor | No |
| Motion sensor | No |
| Bone conduction sensor | No |
| Over the Air Updates (OTA) | No |
| Clear Voice technology | Yes |
| DECT connectable | Yes |
| On/off switch | No |
| Optimized for | Microsoft Teams |
| Hearing protection technologies | Jabra PeakStop |
| Phonebook access profile (PBAP) | No |
| Daisy chain | No |
| HD voice | Yes |
| Auto-connect | No |
| In-ear pressure relief | No |
| Refurbished | No |
| Works with Amazon Alexa | No |
| Steel hinges | No |
| Suitable for use in country/location | Europe, Asia–Pacific, Middle East, Africa |
| Certification | Microsoft Teams;Zoom;Works with all leading UC platforms;Google Meet;Amazon Chime;Works With Chromebook;Microsoft Open Office certification |
| Connectivity technology | Wireless |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector | USB Type-C |
| Frequency response (music mode) | 40 - 16000 Hz |
| Frequency response (talk mode) | 150 - 6800 Hz |
| Wireless range | 150 m |
| Ear coupling | Supraaural |
| Headphone frequency | 40 - 16000 Hz |
| Impedance | 32 O |
| Noise canceling type | Passive |
| Noise reduction | No |
| HearThrough | No |
| Microphone type | Boom |
| Microphone direction type | Unidirectional |
| Number of microphones | 2 |
Product Information
| Brand | Jabra |
| Type | Headsets & Microphones |
Description
Jabra Engage 55 SE is ideal for hybrid workers who spend most of their day on calls or virtual meetings. With a lightweight, comfortable design for all-day wear, outstanding wireless range and robust DECT Level C security, it’s the perfect headset for hybrid working.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.