‹ Prev
Next ›
Jabra Engage 75 SE Mono DECT, Connect 5 devices, Desk, PC (Soft) and Mobile UK SKU
- Up to 13 hours battery life
- Great for long wireless calls
- Incredible wireless range
- Connect to up to 5 devices
- Built to last
- Passive Noise-Cancellation
- Base with touchscreen
- 3 wearing styles
- 52 Hours standby
- Industry-leading wireless performance. Better customer connections
- Crystal-clear calls. Enhance the customer experience
- More talk time, less interruptions. Increase productivity
Product Details
General Information
| Product type | Headset |
| Wearing style | Head-band |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Headset type | Monaural |
| Product colour | Black |
| Operating keys | Answer/end call, Mute, Volume +, Volume - |
| Volume control | Button |
| Control unit type | On-ear control unit |
| Control type | Buttons |
| LED indicators | Bluetooth, Call, Battery level, Mute |
| Virtual surround | No |
| BeamForming | Yes |
| Heart rate monitor | No |
| Motion sensor | No |
| Bone conduction sensor | No |
| Over the Air Updates (OTA) | No |
| Clear Voice technology | Yes |
| DECT connectable | Yes |
| On/off switch | No |
| Hearing protection technologies | Jabra BalancedVoice, Jabra PeakStop, Jabra Safetone 2.0, Sidetone Technology, Speech Normalization |
| Phonebook access profile (PBAP) | No |
| Number of paired devices remembered | 8 |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 2 |
| Daisy chain | No |
| HD voice | No |
| Auto-connect | No |
| In-ear pressure relief | No |
| Refurbished | No |
| Works with Amazon Alexa | No |
| Steel hinges | No |
| Suitable for use in country/location | Australia, New Zealand, Singapore, United Kingdom, Hong Kong |
| Certification | Zoom;Works with all leading UC platforms;Google Meet;Amazon Chime;Works With Chromebook;Microsoft Open Office certification |
| Connectivity technology | Wireless |
| USB connector | USB Type-C |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Frequency response (music mode) | 40 - 16000 Hz |
| Frequency response (talk mode) | 150 - 6800 Hz |
| Wireless range | 150 m |
| Ear coupling | Supraaural |
| Headphone frequency | 40 - 16000 Hz |
| Impedance | 32 O |
| Driver unit | 2.8 cm |
| Noise canceling type | Active |
| Noise reduction | No |
| HearThrough | No |
Product Information
| Brand | Jabra |
| Type | USB Port Adapter |
Description
Provides superior wireless connectivity to a range of up to 150m/490ft, enabling up to 3x more users to operate in the same office space – with no loss in connection quality.
Advanced noise-cancelling microphone and enhanced speakers deliver crystal-clear calls even in noisy offices. Meets Skype for Business Open Office requirements.
Up to 13 hours talk time and a busy light to deter interruptions. Connect to up to five devices simultaneously. Can connect to
2 USB devices (softphone and/or desk phone), 2 Bluetooth® devices and 1 analog desk phone.
Included in the box:
Headset incl. padding, base, power supply, USB cable, deskphone cable, documentation, Quick Start guide
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.