‹ Prev
Next ›
Jabra Evolve2 30 SE Stereo Wired Headset USB-A MS Version 23189-999-979
- Corded headset
- Great for stationary work
- USB-A/USB-C connectivity
- Connect to 1 device
- Built to last
- 2 year warranty
- Passive Noise-Cancellation
- 2-microphone call technology
- On-ear wearing style
- Plug-&-play
- Enhanced lightweight comfort
- Great audio with 28mm speaker
- Busylight visible from all angles
Product Details
General Information
| Product type | Headset |
| Wearing style | Head-band |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Headset type | Binaural |
| Product colour | Black |
| Operating keys | Volume +, Volume - |
| Volume control | Button |
| Cable length | 1.5 m |
| Cable colour | Black |
| LED indicators | Yes |
| Virtual surround | No |
| BeamForming | Yes |
| Heart rate monitor | No |
| Motion sensor | No |
| Bone conduction sensor | No |
| Over the Air Updates (OTA) | No |
| Clear Voice technology | Yes |
| On/off switch | No |
| Optimized for | Microsoft Teams |
| Hearing protection technologies | Jabra BalancedVoice, Jabra PeakStop, Jabra Safetone G616, Sidetone Technology, Speech Normalization |
| Phonebook access profile (PBAP) | No |
| Daisy chain | No |
| HD voice | Yes |
| Auto-connect | No |
| In-ear pressure relief | No |
| Housing material | Polycarbonate (PC), Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Refurbished | No |
| Plug and Play | Yes |
| Works with Amazon Alexa | No |
| Steel hinges | No |
| Certification | Microsoft Teams |
| Connectivity technology | Wired |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector | USB Type-A |
| Frequency response (music mode) | 20 - 20000 Hz |
| Frequency response (talk mode) | 100 - 12000 Hz |
| Ear coupling | Supraaural |
| Maximum input power | 30 mW |
| Acoustic system | Open |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Impedance | 32 O |
| Headphone sensitivity | 115 dB |
| Driver unit | 2.8 cm |
| Noise canceling type | Passive |
| Noise reduction | No |
| HearThrough | No |
Product Information
| Brand | Jabra |
| Type | Headset |
Key Data
| CE Marking | Yes |
Description
Engineered to keep you productive. Lightweight, reliable and comfortable.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.