Product Details
General Information
| Product type | Headset |
| Wearing style | Head-band |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Headset type | Monaural |
| Product colour | Black |
| Operating keys | Answer/end call, Mute, Volume +, Volume - |
| Volume control | Button |
| Control type | Buttons |
| LED indicators | Light, Notification |
| Hearing protection technologies | Jabra Safetone 2.0 |
| Plug and Play | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector | USB Type-C / USB Type-A |
| Frequency response (music mode) | 20 - 20000 Hz |
| Frequency response (talk mode) | 100 - 14000 Hz |
| Ear coupling | Supraaural |
| Maximum input power | 30 mW |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Headphone sensitivity | 117 dB |
| Driver unit | 4 cm |
| Noise canceling | Yes |
| Noise canceling type | Passive |
| Microphone type | Boom |
| Microphone frequency | 100 - 14000 Hz |
| Microphone sensitivity | -26 dB |
| Microphone connectivity | USB |
| MEMS (Micro-Electro-Mechanical System) microphone | Yes |
| Microphone mute | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -5 - 55 °C |
| Width | 150 mm |
| Depth | 60.5 mm |
| Height | 157 mm |
| Weight | 88.6 g |
| Package width | 188.5 mm |
| Package depth | 55 mm |
| Package height | 217 mm |
| AC adapter included | No |
| Warranty card | Yes |
| Safety sheet | Yes |
Product Information
| Brand | Connekt Gear |
| Type | Cables |
Description
Engineered to keep you on task. Exceptional audio, outstanding noise isolation, superior comfort. Why you'll love Jabra Evolve2 40 SE All-day comfort With soft memory foam ear cushions Superior passive noise-cancellation Cancel 48' more of the noise around you 3-microphone technology 35' less background conversation noise 40mm speakers Gives you rich, high definition audio for your music and calls Busylight Protecting you from all directions and all interruptions USB-A or USB-C Choose the variant that suits you
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.