‹ Prev
Next ›
Jabra Evolve2 Wireless Bluetooth Ear Buds USB-C UC 20797-989-899
- Up to 8 hours of battery, 33 with the case
- Great for hybrid working
- Bluetooth, up to 20m
- Connect to up to 2 devices
- Enhanced durability
- 2 year warranty
- Active Noise-Cancellation (ANC)
- Jabra MultiSensor Voice™ for professional calls on the go
- Use either earbud with mono mode
- Certified for leading virtual meeting platforms
- USB adapter enhances sound & connection
- Ultra-compact design for maximum comfort
- Up to 8 hours battery, 33 with the case and fast charge
Product Details
General Information
| Product type | Headset |
| Wearing style | In-ear |
| Recommended usage | Calls/Music |
| Headset type | Binaural |
| Product colour | Black |
| Operating keys | ANC control, Answer/end call, Mute, Play/Pause, Voice assistant |
| Volume control | Touch |
| Control unit type | On-ear control unit |
| Control type | Touch |
| Cable length | 0.3 m |
| Protection features | Dust resistant, Waterproof |
| International Protection (IP) code | IP57 |
| LED indicators | Yes |
| Bone conduction sensor | Yes |
| Personalized Spatial Audio | Yes |
| Over the Air Updates (OTA) | Yes |
| Clear Voice technology | Yes |
| Hearing protection technologies | Jabra PeakStop, Jabra Safetone G616, Sidetone Technology |
| Music playback | Yes |
| Number of paired devices remembered | 8 |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 2 |
| HD voice | Yes |
| Auto-connect | Yes |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Country of origin | China |
| Certification | Cisco, MFi, Qi, Zoom, Amazon Chime, Amazon Alexa |
| Connectivity technology | True Wireless Stereo (TWS) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth profiles | HFP, SSP |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Frequency response (music mode) | 20 - 20000 Hz |
| Frequency response (talk mode) | 80 - 8000 Hz |
| Wireless range | 20 m |
| Ear coupling | Intraaural |
| Intraaural headphones type | Earbuds |
| Impedance | 16 O |
| Driver unit | 6 mm |
| Noise canceling | Yes |
| Noise canceling type | Active |
| HearThrough | Yes |
| Microphone type | Built-in |
| Microphone frequency | 80 - 8000 Hz |
| Number of microphones | 6 |
| MEMS (Micro-Electro-Mechanical System) microphone | Yes |
| Microphone noise-canceling | Yes |
Product Information
| Brand | Jabra |
| Type | Telephones |
Key Data
| CE Marking | Yes |
Description
Evolve2 Buds are your portable, pocketable, ultra-convenient slice of office life, when the actual office is nowhere to be seen. Everything you need to make the most of this ‘working on the go’ business, packed into a pair of tiny true wireless earbuds.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.