‹ Prev
Next ›
Kensington K58277WW Elevated Stand for Surface
- Built in collaboration with Microsoft for seamless form, fit and function.
- Supports all-day comfort with lift and tilt options.
- Easy to pack and use anywhere.
- A single Kensington lock (K68134WW, sold separately) can secure both the Surface and the stand.
- Flexible positioning accommodates a variety of usage needs.
- Includes a cable management channel and a dedicated magnetic storage location for a Surflink⢠connector.
- Anti-slip padding provides stability for the device and anti-slip cushioning provides supports secondary accessories.
- Includes 2-year limited warranty and dedicated support team.
Product Details
General Information
| Product colour | Platinum |
| Material | Aluminium, Rubber, Thermoplastic polyurethane (TPU), Zinc |
| Cable management | Yes |
| Width | 126.4 mm |
| Depth | 139.3 mm |
| Height | 193 mm |
| Weight | 612 g |
| Package width | 146 mm |
| Package depth | 230 mm |
| Package height | 27 mm |
| Package weight | 740 g |
| Quick start guide | Yes |
| Country of origin | China |
| Compliance certificates | REACH, RoHS |
| Master (outer) case width | 125 mm |
| Master (outer) case length | 240 mm |
| Master (outer) case height | 175 mm |
| Master (outer) case gross weight | 3.5 kg |
| Products per master (outer) case | 4 pc(s) |
| Master (outer) case net weight | 3.28 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Compatibility | Surface Go 4; Surface Pro 10; Surface Pro 7; Surface Pro 12" (1st Ed); Surface Go 2; Surface Go 3; Surface Pro 8; Surface Pro 13" (11th Ed); Surface Pro 7+; Surface Pro 9 |
| Sustainability compliance | Yes |
Product Information
| Brand | Kensington |
| Type | Card Reader |
Description
Designed exclusively for Surface in collaboration with Microsoft, the Elevated Stand for Surface is a sleek and compact accessory for your Surface Pro or Surface Go that effortlessly enhances comfort, security and productivity. This innovative all-in-one riser elevates the Surface to eye level to support ergo-friendly workstations with external keyboards and reduce neck, back and shoulder strain. Tilt and flip options accommodate optimum viewing angles. The stand includes additional thoughtful features such as a magnetic storage location for a Surflink⢠connector and a cable management channel. Includes professional support and a two-year limited warranty.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.