‹ Prev
Next ›
Kensington K60391WW EQ 14 Inch Laptop Backpack
Stock is Available
- Accommodates up to 14” laptops
- Made from 14.5 x 250ml plastic bottles
- Modern, lightweight and comfortable
- Padded shoulder straps and back
- Internal padded compartment for laptop
- Space for files and accessories
- Front zippered compartment
- One side pocket
- 2-year limited warranty
Product Details
General Information
| Maximum screen size | 35.6 cm (14") |
| Case type | Backpack |
| Material | Polyester, Polyurethane |
| Product main colour | Black |
| Brand compatibility | Universal |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Gender | Unisex |
| Consumer life stage | Adult |
| Interior pockets | Cell phone pocket, Document pocket, Pen pocket |
| Front pocket | Yes |
| Exterior pockets | Front pocket, Side pocket |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Shoulder strap | Yes |
| Removable shoulder strap | No |
| Made with recycled materials | Yes |
| Recycled materials used for making | Recycled polyester |
| Closure type | Zipper |
| Country of origin | China |
| Quantity | 1 |
| Width | 280 mm |
| Depth | 90 mm |
| Height | 410 mm |
| Weight | 440 g |
| Notebook compartment dimensions (W x D x H) | 236 x 337.8 x 20.3 mm |
| Volume | 12.86 L |
| Package width | 280 mm |
| Package depth | 85 mm |
| Package height | 410 mm |
| Package weight | 440 g |
| Master (outer) case net weight | 5.62 kg |
| Master (outer) case width | 520 mm |
| Master (outer) case length | 460 mm |
| Master (outer) case height | 350 mm |
| Master (outer) case gross weight | 6.62 kg |
| Products per master (outer) case | 12 pc(s) |
| Special features | EQ |
Product Information
| Brand | Kensington |
| Type | Covers & Cases |
Description
14.5 x 250ml plastic bottles were transformed into PET polyester yarn to create the EQ 14 Laptop Backpack - a value-for-money, modern and comfortable backpack accommodating laptops up to 14. Made of 42% post-consumer recycled (PCR) polyester, it includes a padded compartment for the laptop, a zippered front compartment for easy access to peripherals together with a side pocket for a water bottle or an umbrella. Padded shoulder straps and a cushioned backside with breathable mesh fabric combine to deliver comfortable support for your back, neck and shoulders. Includes a 2-year limited warranty.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.