‹ Prev
Next ›
Kensington K60393WW EQ 12 Inch Laptop Sleeve
Stock is Available
- Made from 250ml plastic water bottles - 12" (7.2), 14" (8.1), 16" (8.0).
- Protects laptops and accessories from scratches, bumps and drops.
- Smooth invisible zippers and quality stitching.
- Provides an internal padded compartment to protect your laptop or tablet.
- Includes 2-year limited warranty.
Product Details
General Information
| Maximum screen size | 30.5 cm (12") |
| Case type | Sleeve case |
| Material | Polyester, Polyurethane |
| Product main colour | Black |
| Brand compatibility | Universal |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Gender | Unisex |
| Consumer life stage | Adult |
| Front pocket | Yes |
| Exterior pockets | Front pocket |
| Number of front pockets | 1 |
| Closure type | Zipper |
| Country of origin | China |
| Quantity | 1 |
| Width | 330 mm |
| Depth | 25 mm |
| Height | 230 mm |
| Weight | 170 g |
| Notebook compartment dimensions (W x D x H) | 317 x 20 x 216 mm |
| Volume | 5.51 L |
| Package width | 330 mm |
| Package depth | 20 mm |
| Package height | 230 mm |
| Package weight | 170 g |
| Master (outer) case net weight | 4.46 kg |
| Master (outer) case width | 460 mm |
| Master (outer) case length | 355 mm |
| Master (outer) case height | 255 mm |
| Master (outer) case gross weight | 4.46 kg |
| Products per master (outer) case | 22 pc(s) |
| Special features | EQ |
Product Information
| Brand | Kensington |
| Type | Laptop |
Description
7.2 x 250ml plastic bottles were transformed into PET polyester yarn to create the EQ 12 Laptop Sleeve - an affordable value-for-money sleeve designed to protect laptops and tablets from scratches, bumps and drops. Made of 55% post-consumer recycled (PCR) polyester, it accommodates up to 12” devices. The sleeve includes an exterior pocket to store and protect peripherals. Easily fits into Kensington EQ Laptop Backpacks and Laptop Carrying Cases. Includes a 2-year limited warranty.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.