‹ Prev
Next ›
Kensington K62440WW Slim Duo Gel Mouse Trackball Red Wrist Rest
- Pairs with low profile mice and trackballs
- Gel-infused pillow supports all-day comfort.
- Ventilation channel keeps wrists and hands cool and dry.
- Duo tone style complements modern workspaces.
- Easy-clean surface supports hassle-free upkeep.
- Wipe down protection supports lasting performance and peace of mind.
Product Details
General Information
| Product colour | Red |
| Material | Gel, Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Country of origin | China |
| Easy to clean | Yes |
| Certification | MIL-STD-810H Method 504.3 Contamination by Fluids |
| Width | 192 mm |
| Depth | 72 mm |
| Height | 22 mm |
| Weight | 180 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 80 mm |
| Package depth | 38 mm |
| Package height | 230 mm |
| Package weight | 200 g |
| Package type | Box |
| Compliance certificates | RoHS |
| Products per master (outer) case | 4 pc(s) |
| Master (outer) case width | 87 mm |
| Master (outer) case length | 157 mm |
| Master (outer) case height | 214 mm |
| Master (outer) case gross weight | 950 g |
Product Information
| Brand | Kensington |
| Type | Wrist Rest |
Description
When paired with low-profile mice and trackballs, the Slim Duo Gel Mouse/Trackball Wrist Rest is an ergonomic companion designed to optimise comfort. Its gel-infused pillow contours to the natural curvature of your wrist and hand, providing optimal support for reducing wrist strain and discomfort. The innovative ventilation channel keeps your wrist and hand cool and dry, even after extended periods of scrolling and clicking. Its dual tone colour scheme brings a burst of colour to any workspace, while its soft, easy-to-clean finish ensures lasting durability and a pristine appearance.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.