‹ Prev
Next ›
Kensington K63150WW Mac Pro and Pro Display XDR Locking Kit
- An elegant locking solution that perfectly complements Mac Pro and Pro Display XDR.
- Easily attaches - no tools or modifications necessary.
- Lock modules can be used together or individually for more flexible use.
- 2.4m carbon steel cable with plastic sheath delivers cut and theft resistance.
- Kensington locks are verified and tested. Each lock is precision engineered to meet or exceed rigorous industry standards for strength, physical endurance and mechanical resilience.
- Register & Retrieve™, Kensington’s online registration program, allows for quick, secure and free key replacement.
- A five-year warranty means you can rest assured knowing you’re covered by Kensington.
Product Details
General Information
| Product colour | Silver |
| Best uses | Universal |
| Lock type | Key |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Material | Carbon steel |
| Coating | Plastic |
| Security slot anchor type | Standard |
| Keys quantity | 2 keys |
| Cable type | Standard |
| Country of origin | Taiwan |
| Certification | Acco RSL 4.0, TAA Compliant |
| Cable length | 2.44 m |
| Cable diameter | 6.5 mm |
| Weight | 489 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 175 mm |
| Package depth | 200 mm |
| Package height | 40 mm |
| Package weight | 410 g |
| Master (outer) case net weight | 1.39 kg |
| Harmonized System (HS) code | 83014090 |
| Master (outer) case width | 175 mm |
| Master (outer) case length | 195 mm |
| Master (outer) case height | 240 mm |
| Master (outer) case gross weight | 1.64 kg |
| Products per master (outer) case | 4 pc(s) |
| Lock management | Standard Keyed |
Product Information
| Brand | Kensington |
| Type | Card Reader |
Description
Now there’s an elegant way to secure your Mac Pro and Pro Display XDR. The Mac Pro and Pro Display XDR Locking Kit perfectly complements the Apple design aesthetic, without the use of tools or modifications to the equipment. This easy-to-install ingenious solution uses the honeycomb plate on the chassis of the device as the anchor point. Includes 2.4m carbon steel cable and lock.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.