‹ Prev
Next ›
Kensington Pro Fit Ergo Wireless Keyboard Bluetooth UK Black K75401UK
Stock is Available
- Ergonomist-approved design positions your hand for improved comfort.
- This product is designed to comfortably fit users with average to larger sized hands.
- Split & sloped keyboard with adjustable reverse tilt positions hands, wrists and forearms for comfort and neutral alignment.
- Built-in wrist rest supports, cushions and cradles the wrists.
- Dual wireless with 128-bit AES encryption delivers the flexibility of 2.4GHz and Bluetooth 4.0 LE, with government-grade encryption.
- Quiet keys means typing is smooth, easy and non-disruptive.
- Spill-proof keys make clean-up fast and easy. Meets MIL-STD-810H Method 504.3 Contamination by Fluids testing for resistance to breakdown when exposed to cleaning and disinfecting solvents such as alcohol and bleach for at least 24 hours.
- With a replaceable receiver, if your receiver is ever lost or damaged, simply purchase a new one, pair it with your keyboard and you’re ready.
- Three-mode power-saving switch allows you to toggle between 2.4GHz, Bluetooth and Off for best battery life.
- Caps lock, numbers lock, scroll lock and F-keys are popular features that make typing and navigating easier and more efficient.
Product Details
General Information
| Recommended usage | Universal |
| Connectivity technology | Wireless |
| Device interface | Bluetooth |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Keyboard language | UK English |
| Pointing device | No |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Numeric keypad | Yes |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Security algorithms | AES |
| Certification | MIL-STD-810H Method 504.3 Contamination by Fluids |
| Country of origin | China |
| Backlight | No |
| Product colour | Black |
| Keyboard style | Curved |
| Ergonomic design | Yes |
| Wrist rest | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Protection features | Spill resistant |
| Wireless range | 10 m |
| Power source type | Battery |
| Keyboard battery type | AAA |
| Number of batteries (keyboard) | 2 |
| Service life of battery | 30 month(s) |
| Battery type | AAA |
| Mouse included | No |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 IoT Enterprise, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 7 x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64 |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | 15 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 216 x 463 x 36 mm |
| Keyboard weight | 747 g |
| Package width | 482 mm |
| Package depth | 252 mm |
| Package height | 38 mm |
| Package weight | 1 kg |
| Number of products included | 1 pc(s) |
Product Information
| Brand | Kensington |
| Type | Keyboards |
Description
With its split & sloped keyboard with adjustable reverse tilt and built-in wrist rest, the ergonomist-approved Pro Fit™ Ergo Wireless Keyboard positions your hands for improved comfort. Features include dual wireless (2.4GHz and Bluetooth 4.0 LE) with 128-bit AES encryption, quiet typing, spill-proof keys, F-keys for shortcuts, caps lock, numbers lock & scroll lock, a three-mode power-saving switch and a replaceable receiver*. * In the event the receiver is lost or damaged, simply purchase a new one, pair it with your mouse and you’re ready.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.