‹ Prev
Next ›
Kensington SD4842P EQ USB-C 10Gbps Triple Video Docking Station Black K32810EU
Stock is Available
- Supports up to 3 external monitors (1080p @ 120Hz*) via 1 x DP and 2 x HDMI® connections.**For maximum resolution, the DSC-enabled laptop, docking station, monitor and laptop all need to support DSC v1.2.
- *This dock supports the Gigabit Ethernet standard which provides a maximum data rate of 1Gbps. Actual Ethernet speeds may vary depending on, but not limited to, Internet bandwidth, Ethernet cables, network switches, and the hardware and firmware performance of the host computer.
- The plastic in this product contains up to 70% post-consumer recycled (PCR) content.*Does not include the cable, power supply or power cords
- Plug-and-play for Thunderbolt™ 4, Thunderbolt™ 3, USB4® and USB-C® Alt-Mode laptops running Windows 10 or above.
- Up to 100W Power Delivery - charges connected accessories even when host laptop is not connected.
- Provides 5 x plug-and-charge USB ports, 1 x Gigabit Ethernet port and 1 x combo audio jack.
- Compact GaN technology power supply offers enhanced power efficiency.
- Fixed host cable ensures a consistent, reliable connection and prevents cable theft.
- Accommodates Zero-Footprint Mounting and Kensington Security Lock.
- Includes 3-year limited warranty and free Kensington Dockworks™ software.
Product Details
General Information
| Connectivity technology | Docking |
| Host interface | USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Headphone outputs | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 2 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery revision | 3.0 |
| USB Power Delivery up to | 100 W |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| DC-in jack | Yes |
| HDCP | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| Card reader integrated | No |
| Data transfer rate | 10 Gbit/s |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Number of displays supported | 3 |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington, Nano |
| On/off switch | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC) |
| Country of origin | Vietnam |
| Power source type | DC |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Input current | 2.5 A |
| Output voltage | 21 V |
| Output current | 7.1 A |
| Compatible power plug types | EU, UK |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
Product Information
| Brand | Kensington |
| Type | Docking Station |
Description
Ideal for professionals requiring a plug-and-play docking solution for USB-C laptops and organizations putting sustainability at the forefront, the SD4842P USB-C® 10Gbps Triple Video Docking Station amplifies visual productivity. Aimed at reducing our environmental impact, all the plastic material used in the SD4842P is composed of up to 70% post-consumer recycled content (PCR). The SD4842P supports up to 3 external Full HD monitors (1080p @ 120Hz) via 1 x DP and 2 x HDMI® connections. The dock also eliminates the need for cumbersome adapters, charging connected accessories without relying on a host laptop connection. Expand your screens with an effortless dock that will enhance your workflow.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.