‹ Prev
Next ›
Legamaster UNITE cork pinboard 45x60cm
- Share information and keep it in sight
- Ideal for attaching notes, pictures, drawings or plans
- Durable cork surface reliably conceals puncture holes
- Easy corner wall mounting with corner caps
- The carrier material is made of material from well-managed, FSCĀ® -certified forests and other controlled sources (FSC C158462)
Product Details
General Information
| Size | 450x600mm |
| Frame | Aluminium Frame |
| Fixing | Wall Mounted Board |
| Dimensions | 600x450x12.6mm |
| Colour | Cork |
| Board Surface | Cork |
| Manufacturer | Edding |
| Warranty | 2 Year Product / 10 Year Surface Warranty |
| Weight | 1.012kg |
Product Information
| Brand | Legamaster |
| Type | Display Board |
Description
*** CLEARANCE ITEM - LIMITED STOCK AVAILABILITY AT THIS PRICE ***
For frequent use, this corkboard features a sturdy aluminium frame with grey plastic corner caps (Pantone 433C). Its surface made of natural cork is eco-friendly. It can be mounted either vertically or horizontally and comes with a mounting set and instructions.
The carrier material is made of material from well-managed, FSCĀ® -certified forests and other controlled sources (FSC C158462)
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.