- Pack of 10
- Colour: black
- Spine label holder
- A4 lever arch file
- Unique, patented mechanism opens 180 degrees for easy filing
- 80mm spine width provides 600 sheet capacity (80gsm)
- Metal shoes for protection
- Thumb hole for easy retrieval from a shelf
- Durable polypropylene construction
<
>
Leitz 180 Lever Arch File Poly 80mm A4 Black (Pack of 10) 10101095
42 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: FC5006457 Stock Available
-
Product Code: SS7024469 Stock Available
-
Product Code: LZ10105511 Stock Available
-
Product Code: LZ10103522 Stock Available
-
Product Code: LZ10102512 Stock Available
-
Product Code: JDF66368124 Stock Available
-
Product Code: JDD6636958 Stock Available
-
Product Code: 3M66729339 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Size | A4 |
| Environment Support | 70% FSCĀ® Mix, 90% Recyclable |
| Finger Hole | Yes |
| File Colour | Black |
| Dimensions | 81x285x318mm |
| Dimensions (WxDxH) | 81x285x318mm |
| Capacity | 600 Sheets |
| Country of Origin | Germany |
| Recycled Product | Minimum 70% Recycled Material |
| Recycled Percentage | 70% |
| Reinforced Edges | Reinforced Bottom Edge |
| Mechanism Size | 80mm |
| Orientation | Portrait |
| Material | PP On Board |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Laminated | Yes |
| Spine Width | 80mm Spine |
| Slotted Cover | Yes |
| Warranty | 5 Year Guarantee |
| Weight | 490g |
Product Information
| Brand | Leitz |
| Type | Lever Arch File |
Key Data
| Recyclable | Yes |
| FSC | Yes |
| FSC (Y/N) | Yes |
| ISO 14001 | Yes |
Description
This Leitz lever arch file features a unique, patented mechanism that opens 180 degrees for ease of use. The 80mm capacity can hold up to 600 sheets of A4 80gsm paper. The lever arch file also features wipe clean polypropylene covers, a thumb hole for easy retrieval from a shelf, metal shoes for durability and a spine label holder for quick identification of contents. This pack contains 10 black files.
