‹ Prev
Next ›
Leitz 180 Lever Arch File Poly 80mm A4 Red (Pack of 10) 10101025
Stock is Available
- Unique patented mechanism that opens 180° for 50% wider opening and 20% faster filing
- Highly resistent PP cover and PE laminated paper on the inside for extra durability
- With thumbhole, rado rings and metal shoes for secure storage and user-friendly handling
- Pocket on spine enables exchange of labels for easier personalisation
- 600 x A4 sheet capacity (80 gsm)
- 5 year guarantee on the mechanism
Product Details
General Information
| Colour | Red |
| Format | A4 |
| Ring shape | D-ring |
| Purpose | Storage |
| Material | Plastic |
| Product colour | Red |
| Surface type | Textured surface |
| Maximum capacity | 600 sheets |
| Media weight | 80 g/m² |
| Rings quantity | 2 |
| Reinforced edges | Yes |
| Spine width | 8 cm |
| Thumb hole | Yes |
| Mechanism type | Lever |
| Label holder | Yes |
| Width | 285 mm |
| Depth | 81 mm |
| Height | 318 mm |
| Weight | 540 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Sustainability certificates | Forest Stewardship Council (FSC) |
Product Information
| Brand | Leitz |
| Type | Lever Arch File |
Key Data
| ISO 14001 | Yes |
| Recyclable | Yes |
| FSC | Yes |
| FSC (Y/N) | Yes |
Description
High quality lever arch file for professional office users. Durable materials and superior 180° mechanism ensure excellent performance and efficiency.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: BA82186Stock is Available
-
Product Code: ST9292X67 Stock Available
-
Product Code: ST1901X354 Stock Available
-
Product Code: BA76701Stock is Available
-
Product Code: KF012871125 Stock Available
-
Product Code: KF01288487 Stock Available
-
Product Code: KF012891136 Stock Available
-
Product Code: GL2139X
-
Product Code: 3M66729401 Stock Available
-
Product Code: A4PAPER291 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Also Consider
-
Product Code: BA82186Stock is Available
-
Product Code: ST9292X67 Stock Available
-
Product Code: ST1901X354 Stock Available
-
Product Code: BA76701Stock is Available
-
Product Code: KF012871125 Stock Available
-
Product Code: KF01288487 Stock Available
-
Product Code: KF012891136 Stock Available
-
Product Code: GL2139X
-
Product Code: 3M66729401 Stock Available
-
Product Code: A4PAPER291 Stock Available