‹ Prev
Next ›
Leitz Ergo Space Saving Single Monitor Arm Light Grey
Stock is Available
- TÜV and IGR certified ergonomic single monitor arm that can improve posture, eye alignment and neck and shoulder comfort when the height of the monitor is adjusted correctly
- Space saving design allows it to be mounted in small spaces while still providing maximum depth of field and optimal visual ergonomics
- Spring-assisted single arm to easily adjust the monitor height (185mm-435mm)
- Easy height, depth and angle adjustment with just one hand: +90°/-90° left & right swivel, up to 180° horizontal & vertical monitor rotation, +55°/- 55° screen tilt
- Strong and stable design to support 17”-32” flat or curved monitor weighing up to 9 kg (19.8lbs)
- Easy to install with the included quick release detachable Vesa plate (75 and 100mm) and silicon rubbered c-clamp that will reduce vibration and protect the desk surface or by grommet hole (desktop thickness range: 10–80mm). Tools for assembly and adjustments included
- Cable management system keeps monitor cables organised for a tidier workspace
- Tested and recommended by the German IGR Institute for Health and Ergonomics, according to DIN 26800 EN ISO 15537 and TÜV certified
Product Details
General Information
| Number of displays supported | 1 |
| Maximum weight capacity (per display) | 9 kg |
| Maximum screen size | 81.3 cm (32") |
| Mounting type | Desk |
| Maximum weight capacity | 9 kg |
| Minimum screen size | 43.2 cm (17") |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Mounting | Clamp/Grommet |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Desk thickness (min) | 1 cm |
| Desk thickness (max) | 8 cm |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment type | Gas spring |
| Height adjustment range | 185 - 435 mm |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -55 - 55° |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle | 180° |
| Swivel angle range | -90 - 90° |
| Rotating | Yes |
| Angle of rotation | 180° |
| Number of arms | 1 |
| Cable management | Yes |
| Product colour | Grey |
| Width | 550 mm |
| Depth | 520 mm |
| Height | 110 mm |
| Weight | 2.07 kg |
| Package width | 235 mm |
| Package depth | 430 mm |
| Package height | 110 mm |
| Package weight | 3.72 kg |
| Country of origin | China |
| Customs product code (TARIC) | 73269098 |
Product Information
| Brand | APC |
| Type | Mounting arm |
Description
The TÜV and IGR certified Leitz Space Saving Single Monitor Arm has a positive impact on posture, promotes proper eye alignment and supports neck and shoulder comfort when the height of the monitor is adjusted correctly, and as recommended, to the ideal ergonomic position. The monitor stand remains stable at all heights and angles and can be easily switched between landscape and portrait mode. It's design is ideal for where space is limited and it will free up valuable desktop space thanks to its ultra versatile arms that can effortlessly fold flat, tilt and maneuver in any direction with just one hand. Ergonomically designed to promote wellness and increase productivity.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.