‹ Prev
Next ›
Mattel Scrabble Original Refresh 2 Games in 1 900 JGR61
- Two Games in One! Play the classic Scrabble game you know and love…
- …or flip the double-sided board and try Scrabble Together, specially designed for faster, more casual, cooperative play—with easy scoring!
- In Scrabble Together, work as a team to complete an assortment of 50 Goal Cards that help teach Scrabble basics.
- Draw a card and reveal challenges of varying difficulty, like "Play a five-letter word" or "Play on a corner square."
- Complete the challenge and take the card to earn a point – super-simple scoring!
- Goal Cards include 20 Beginner Goal Cards, 30 Standard Goal Cards, and 6 Helper Cards – complete 20 goals to win!?
Product Details
General Information
| Product type | Board game |
| Genre | Word |
| Minimum number of players | 2 |
| Maximum number of players | 4 |
| Recommended age group | Adult & Child |
| Suggested gender | Any gender |
| Recommended age (min) | 8 yr(s) |
| Game name | Scrabble |
| Family game | Yes |
| Recommended age (max) | 99 yr(s) |
| Languages support | English |
| Material | Paper, Fabric, Wood |
| Assembly required | No |
| Country of origin | China |
| Batteries required | No |
| Number of batteries supported | 0 |
| Width | 355 mm |
| Depth | 355 mm |
| Height | 45 mm |
| Package width | 368.3 mm |
| Package depth | 38.1 mm |
| Package height | 266.7 mm |
| Package weight | 841 g |
| Package type | Box |
| Batteries included | No |
| Packaging content | ?Includes 1 Fabric Tile Bag, 4 Wood Tile Racks, 100 Wood Letter Tiles, 56 Cards, Double-sided Playing Board, Rules. |
| Safety warning | No point-of-sale warning applicable |
| Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) compliance | No |
| Products per intermodal container (20ft) | 5731 pc(s) |
| Products per intermodal container (40ft) | 12335 pc(s) |
| Master (outer) case width | 270 mm |
| Master (outer) case length | 400 mm |
| Master (outer) case height | 295 mm |
| Products per master (outer) case | 6 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 1 01 94735 32094 0 |
| Master (outer) case volume | 30000 cm³ |
| Master (outer) case gross weight | 5.05 kg |
| Products per intermodal container (48ft) | 17444 pc(s) |
| Products per intermodal container (53ft) | 18690 pc(s) |
Product Information
| Brand | Unbranded |
| Type | English |
Description
Experience Fun Beyond Words with the Scrabble board game, featuring two games in one and premium wood tiles and racks! Players can enjoy the classic Scrabble crossword game they know and love building words while angling for Double Letter and Triple Word scores or they can flip the board and try Scrabble Together, a quick, casual game where players cooperate to complete word challenges. These two games spell FUN for longtime and new players alike!
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.