Product Details
General Information
| Type | Smart telephone |
| Answering machine | Yes |
| Handset type | Wireless handset |
| Recording time | 30 min |
| Intercom | Yes |
| Maximum indoor range | 50 m |
| Maximum outdoor range | 300 m |
| Number of melodies | 20 |
| Number of ringer volume levels | 5 |
| Number of handset volume levels | 5 |
| ECO mode | Yes |
| GAP compatible | Yes |
| Mounting type | Desk |
| Product colour | Grey, Silver |
| Buttons quantity | 27 |
| Backlight buttons | Yes |
| Keypad lock | Yes |
| Speakerphone | Yes |
| Phonebook capacity | 150 entries |
| Microphone mute | Yes |
| Multi base capability | 1 |
| Multi handset capability | 4 |
| Paging function | Yes |
| Dialing | Tone/Pulse |
| Message counter on base | Yes |
| Caller ID | Yes |
| Redialing | Yes |
| Conference call | Yes |
| Explicit call transfer | Yes |
| Call list capacity phonebook | 20 |
| Call blocking | Yes |
| Call timer | Yes |
| Hearing aid compatibility | Yes |
| LED indicators | Call |
| Battery low indication | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Display diagonal | 4.57 cm (1.8") |
| Display resolution | 128 x 64 pixels |
| Backlight display | Yes |
| Backlight colour | White |
| Battery capacity | 750 mAh |
Product Information
| Brand | Motorola |
| Type | Cordless Telephones |
Description
Digital Cordless Telephone with Answering Machine The Motorola CD5011 is built to make communication easy and accessible to everyone, delivering a multitude of helpful features in an attractive and stylish design. Featuring a large, easy to use keypad with illuminated graphics, the display is large and bright to ensure easy reading.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.