‹ Prev
Next ›
Nobo 1915659 Recycled Flipchart Pad 58x81cm Dual-Sided Plain or Gridded Paper 50 Sheets
Stock is Available
- Dual-sided plain or gridded 70g/m² paper featuring a strong paper binder for easy use. Grid size 50mm
- High opacity paper allows the ink to stand out and helps prevent the ink from bleeding through on the reverse side.
- High quality paper is perforated and is pre-punched with 15 holes allowing it to fit on most flipchart easels.
- Paper sourced from responsibly managed European forests. Made from 100% recycled paper, 100% recyclable and Nordic Swan certified.
- Age resistant, helping paper to stay clean and white and printed using solvent-free, water-based inks.
- Flipchart paper size 58x81cm, 50 sheets. Pack of 1, rolled, plastic free packaging.
Product Details
General Information
| Product colour | Multicolour |
| Material | Paper |
| Media weight | 70 g/m² |
| Number of pages | 50 pages |
| Width | 580 mm |
| Height | 810 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Product Information
| Brand | Nobo |
| Type | Flipchart Pad |
Key Data
| Eco-Aware | Yes |
Description
Recycled flipchart pad with dual-sided plain or gridded 70g/m² paper features a strong binder for easy use and to keep pages secure. High quality smooth paper is perforated for easy tear away when needed and is pre-punched with 15 holes allowing it to fit on most flipchart easels, making it the perfect tool for meetings and presentations. The high opacity paper allows the ink to stand out on page and helps prevent the ink from bleeding through on the reverse side. Made from 100% recycled paper, 100% recyclable and age resistant, helping the paper stay clean and whiter for longer. Nordic Swan Certified. Flipchart paper size 58x81cm.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.