‹ Prev
Next ›
Poly Blackwire 3210 Monaural UC USB-C/A Headset 8X214AA
64 Stock Available
- Experience the high-quality audio you expect from Poly with a headset that offers PC wideband, a noise-canceling mic, and hi-fi stereo sound options. Dynamic EQ optimizes call quality and automatically adjusts the settings for listening to multimedia.
- Ideal for managing calls on your PC, mobile phone, or tablet combined with the comfort and durability of a corded headset for greater flexibility.
- Relax while you talk knowing your headset is secure- lightweight metal headband offers durability plus a custom fit. Leatherette ear cushions fold flat for easy portability.
Product Details
General Information
| Colour name | Black |
| Country of origin | China, Mexico |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Sustainability certificates | TCO |
| Width | 155 mm |
| Depth | 32 mm |
| Height | 178 mm |
| Package width | 185 mm |
| Package depth | 56 mm |
| Package height | 207 mm |
| Package weight | 300 g |
| Pallet gross weight | 357 kg |
| Master (outer) cases per pallet | 36 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 10 |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https |
| Compatibility | Compatible with PCs via USB Type-C cable or USB Type-C/A adapter |
| Other operating systems supported | Android, iOS |
| Bundled software | Poly Lens |
| Compatible operating systems | Windows 11; Windows 10; macOS; Android™; iOS |
| Box contents | Headset; USB Type-C to USB Type-A adapter |
| Pallet weight (imperial) | 357 kg (787 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1016 x 1219.2 x 1519.9 mm (40 x 48 x 59.8") |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1016 x 1219 x 1520 mm |
| UNSPSC-code | 43191638 |
Product Information
| Brand | Poly |
| Type | Headset |
Description
Freedom to work your way The Blackwire 3200 Series provides a quality audio experience in a headset that’s built for enterprise needs. With a sleek design and flexible microphone boom for a customizable fit, what’s not to love?
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.