‹ Prev
Next ›
Poly Blackwire 3225 Stereo UC USB-C/A +3.5mm Headset Bulk 8X229A6
Stock is Available
- Experience the high-quality audio you expect from Poly with a headset that offers PC wideband, a noise-canceling mic, and hi-fi stereo sound options. Dynamic EQ optimizes call quality and automatically adjusts the settings for listening to multimedia.
- Ideal for managing calls on your PC, mobile phone, or tablet combined with the comfort and durability of a corded headset for greater flexibility.
- Relax while you talk knowing your headset is secure- lightweight metal headband offers durability plus a custom fit. Leatherette ear cushions fold flat for easy portability.
Product Details
General Information
| Product colour | Black |
| Colour name | Black |
| Country of origin | China, Mexico |
| Sustainability certificates | TCO |
| Width | 155 mm |
| Depth | 32 mm |
| Height | 178 mm |
| Package width | 185 mm |
| Package depth | 56 mm |
| Package height | 207 mm |
| Package weight | 300 g |
| Pallet gross weight | 357 kg |
| Master (outer) cases per pallet | 12 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 4 pc(s) |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 10 |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https |
| Compatibility | Compatible with PCs via USB Type-C cable or USB Type-C/A adapter and tablets via 3.5 mm audio port |
| Bundled software | Poly Lens |
| Compatible operating systems | Windows 11; Windows 10; macOS; Android™; iOS |
| Sustainability compliance | Yes |
| Box contents | User guide; Headset; USB Type-C to USB Type-A adapter; Travel case |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1016 x 1219 x 1319 mm |
| UNSPSC-code | 43191638 |
Product Information
| Brand | Poly |
| Type | Headset |
Description
Freedom to work your way The Blackwire 3200 Series provides a quality audio experience in a headset that’s built for enterprise needs. With a sleek design and flexible microphone boom for a customizable fit, what’s not to love?
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.