‹ Prev
Next ›
Poly Blackwire 3310 Monaural USB-C/A Headset 8X215AA
Ships in 10-14 Business Days
Stock is Available
- The Blackwire 3300 Series is completely plug-n-play with USB devices, so users can take calls in the office or on the go. Its robust design delivers reliability you can count on. This is the hassle-free headset you've been looking for.
- Boost your on-the-call confidence with professional-quality audio and a customized fit with a headset that can connect to your devices quickly and easily and is ready to go with you wherever you go.
Product Details
General Information
| Product colour | Black |
| Colour name | Black |
| Country of origin | China, Mexico |
| Sustainability certificates | TCO |
| Width | 166 mm |
| Depth | 39.5 mm |
| Height | 199 mm |
| Weight | 103 g |
| Package width | 190 mm |
| Package depth | 209.8 mm |
| Package height | 54.9 mm |
| Package weight | 300 g |
| Pallet gross weight | 357 kg |
| Master (outer) cases per pallet | 80 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 10 pc(s) |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 10 |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https |
| Compatibility | Compatible with PCs via USB Type-C cable or USB Type-C/A adapter |
| Bundled software | Poly Lens |
| Compatible operating systems | Windows 11; Windows 10; macOS; Androidâ„¢; iOS |
| Sustainability compliance | Yes |
| Box contents | User guide; Headset; USB Type-C to USB Type-A adapter |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1016 x 1219 x 1940 mm |
| UNSPSC-code | 43191638 |
Product Information
| Brand | Poly |
| Type | Headset |
Description
Style, comfort and audio quality Built for style with a sleek design that focuses on comfort and reliability. Poly signature audio quality so you know you will sound great. And intuitive and simple features so every user can connect to their preferred device simply and easily.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.